fot. Karolina Sabaj

Europejska Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia przy PE chce finansowania działalności organizacji proaborcyjnych z budżetu UE

Działająca przy Parlamencie Europejskim Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia chce finansowania działalności organizacji proaborcyjnych z budżetu UE i apeluje o to do państw Wspólnoty – alarmuje Instytut Ordo Iuris.

Apel zawarto w opinii o projekcie europarlamentarnego raportu na temat stanu praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki UE w tym zakresie w ubiegłym roku.

Działająca przy PE komisja – jak podaje Ordo Iuris – jest „zaniepokojona” tym, że KE nie przedstawiła strategii zwalczającej rzekomo rosnący sprzeciw wobec praw kobiet, zwłaszcza wobec tzw. zdrowia, praw seksualnych i reprodukcyjnych. Pojęcie to obejmuje m.in. postulaty wprowadzenia legalizacji zabójstwa prenatalnego. Według komisji, UE ma obowiązek podejmować działania zewnętrzne w tym zakresie w związku z Celami Zrównoważonego Rozwoju.

Komisja apeluje też do UE, by rozważyła ,,wypełnienie finansowej luki” powstałej na skutek decyzji administracji Donalda Trumpa w sprawie wycofania się z finansowania organizacji proaborcyjnych z budżetu federalnego USA.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zapowiada, że PiS nie poprze tych pomysłów.

– To jest droga donikąd, droga bardzo zła. My oczywiście będziemy głosować i zawsze głosujemy przeciwko tego rodzaju rozwiązaniom. Trzeba jasno opowiedzieć się po stronie życia, po stronie wartości. Zdecydowanie będziemy głosowali przeciwko. Delegacja PiS, która wchodzi w skład EKR w takich głosowaniach opowiada się jasno po stronie wartości i życia – mówi.

Raport o stanie praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityce UE w tym zakresie PE wydaje w formie rezolucji każdego roku. Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia została poproszona o opinię na temat jego projektu. Kontrowersyjną opinię poparło 24 jej członków, 6 było przeciw, a jeden wstrzymał się do głosu.

RIRM

drukuj