fot. PAP/EPA

UE i Wielka Brytania wznowiły negocjacje ws. brexitu

W Londynie toczą się negocjacje w sprawie brexitu. Wielka Brytania i Unia Europejska ustalają warunki umowy o wolnym handlu.

Unia Europejska i Wielka Brytania wznowiły negocjacje co do kształtu brexitu. Wcześniej nastąpił poważny kryzys w relacjach dwustronnych. Teraz do rozmów dochodzi zaledwie 10 tygodni przed ostatecznym terminem brexitu. UE jest gotowa do negocjacji do połowy listopada. Później potrzebuje czasu na ratyfikację umowy przed końcem roku.

– To bardzo ważne, aby wrócić do stołu negocjacyjnego. Każdy dzień się liczy. I mamy ogromną wspólną odpowiedzialność – wskazał Michel Barnier, główny negocjator UE ds. brexitu.

Rozmowy dotyczą umowy o wolnym handlu. Wielka Brytania oczekuje umowy z Unią w takim kształcie, jak to się rozgrywało w przypadku Kanady. Unia ma na ten temat inne zdanie. Rozmowy potrwają do niedzieli. Stawką jest 900 miliardów dolarów rocznego handlu między największym blokiem handlowym świata a jego szóstą co do wielkości gospodarką.

– Z naszej strony pozostaje oczywiste, że najlepszym i najbardziej ugruntowanym sposobem regulowania stosunków między dwiema suwerennymi i autonomicznymi stronami jest ten oparty na umowie o wolnym handlu – wskazało biuro premiera Borisa Johnsona.

Negocjacje mogą nie zakończyć się sukcesem. Jeśli tak się stanie, Wielka Brytania zakończy okres przejściowy na warunkach australijskich. Zmiany nastąpią niezależnie od tego czy porozumienie zostanie osiągnięte, czy nie. Brytyjskie przedsiębiorstwa, przewoźnicy oraz podróżni i tak muszą przygotować się na koniec okresu przejściowego – przypomniało w oświadczeniu biuro premiera Borisa Johnsona.

TV Trwam News

drukuj