fot. flickr.com

UE wprowadzi wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków?

Komisja Europejska zajmie się dziś sprawą ewentualnego wprowadzenia wiz dla obywateli USA i Kanady podróżujących do krajów Unii. Powodem jest utrzymywanie przez te kraje konieczności uzyskania wizy dla obywateli kilku krajów unijnych, w tym Polski.

Unia miałaby więc zgodnie z zasadą wzajemności zażądać zniesienia wiz dla swoich obywateli lub wprowadzić wizy dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Rzecznik KE podkreśliła, że celem jest uzyskanie pełnej wzajemności w kwestiach wizowych dla wszystkich obywateli.

Poseł Konrad Głębocki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. UE zwraca uwagę, że dotychczas polityka wizowa Unii była nieefektywna.

– Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na wprowadzenie wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Kanady wyjeżdżających do Unii, to już niezależnie od dalszych losów takiej decyzji, mogłaby ona wywrzeć pozytywną presję na rząd Stanów Zjednoczonych, żeby wizy dla Polaków zostały zniesione. Myślę, że potrzebne są zmiany w prawie amerykańskim, ale to zależy od woli politycznej w USA i jak sądzę Komisja Europejska może przyczynić się do tego, żeby wizy dla Polaków były zniesione. Decyzja KE może być potem jeszcze skutecznie zawetowana przez Radę UE, także przez Parlament Europejski, ale sądzę, że powinniśmy traktować się poważnie – mówi poseł Konrad Głębocki.  

Stanowisko KE nie jest przesądzone. Media spekulują jednak, że wprowadzenie wiz dla obywateli USA jest mało prawdopodobne, gdyż większość państw unijnych nie poprze projektu.

RIRM

drukuj