fot. pixabay.com

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Od niedawna hulajnogi elektryczne są objęte nowymi przepisami. Ich użytkownicy, według prawa, nie są już pieszymi. W związku z tym muszą ustępować pieszym pierwszeństwa. Ustalono też maksymalną prędkość dla tych pojazdów, która wynosi 20 kilometrów na godzinę.

Z roku na rok hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Duża liczba użytkowników hulajnóg sprawia sporo kłopotów pieszym. 20 maja Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło przepisy  określające zasady poruszania się hulajnogami.

– Hulajnogą elektryczną możemy poruszać się po jezdni, jeżeli prędkość ruchu wynosi do 30 kilometrów na godzinę. Jeżeli jest wyższa dozwolona prędkość na jezdni, wtedy hulajnogą powinniśmy poruszać się po chodniku, po ścieżce rowerowej bądź pasie przeznaczonym do jazdy rowerem – wyjaśnił Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1395074290140200963

Przyjęto generalną zasadę, że na hulajnogach należy jeździć drogami rowerowymi. Jeśli jednak takich nie ma, jadąc po chodniku, trzeba zachować szczególną ostrożność.

– Nie zapominajmy o tym, że są obok nas też inni uczestnicy ruchu. Nie doprowadzajmy do tego, by dobra zabawa skończyła się przykrą kontuzją, pobytem w szpitalu czy też sprawą w sądzie, jeżeli wyrządzimy komuś krzywdę – przypomniał Karol Kościuk z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim.

Jadąc po chodniku, użytkownik hulajnogi musi ustąpić pierwszeństwa pieszym. Nie może też utrudniać im ruchu. Powinien jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Hulajnogę można przewozić komunikacją miejską.

– Każdy pasażer komunikacji miejskiej posiadający ważny bilet na przejazd może nieodpłatnie wejść do pojazdu z hulajnogą, rowerem czy deskorolką. Ważne, by wchodząc do autobusu czy tramwaju, nie utrudniać przejścia innym pasażerom. W czasie podróży należy tak zabezpieczyć hulajnogę, by podróż odbywała się bezpiecznie – tłumaczył Michał Koronowski z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

W myśl nowych przepisów poza ulicami maksymalna prędkość poruszania się na hulajnodze wynosi 20 kilometrów na godzinę. Nie można prowadzić też hulajnogi w stanie nietrzeźwości, przewozić na niej zwierząt czy przedmiotów. Za jazdę hulajnogą po alkoholu grozi mandat w wysokości od 300 do 500 złotych, a za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 200 złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl