fot. pixabay.com

Nowe przepisy o ruchu drogowym

Większa ochrona pieszego w okolicy przejścia dla pieszych oraz zwiększenie bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – to główne założenia noweli Prawa o ruchu drogowym. Przepisy wchodzą w życie we wtorek.

Przepisy zakładają, że pieszy wchodzący na przejście i znajdujący się na nim ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko i na pasach pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Zmienią się także limity prędkości. Obecnie w godzinach od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym limit prędkości wynosi 60 km/h. Od 1 czerwca, bez względu na porę, limit będzie wynosił zawsze 50 km/h.

– Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, szczególnie w obszarze przejść dla pieszych, gdzie dochodzi do wielu dramatycznych zdarzeń, których uczestnikami są najmniej chronieni ludzie. Przepisy są realizacją deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego – mówi minister infrastruktury, Andrzej Adamyczyk.

W noweli zapisano także, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość.

Przewidziano także zakaz jazdy na tzw. zderzaku, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za poprzedzającym pojazdem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj