fot. twitter.com

Bezpieczeństwo na drogach. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada nowy program

Ministerstwo Infrastruktury zwróciło uwagę na bezpieczeństwie na drogach. Resort zapowiedział nowy program Bezpieczna Infrastruktura. W Sejmie wiceminister Rafał Weber przytaczał liczby i mówił, że spada liczba wypadków.

Resort infrastruktury dokonał analizy sytuacji na polskich drogach, z której wynika, że 2019 rok to najbezpieczniejszy rok, jeśli chodzi o ruch drogowy w Polsce.

– Ze zgromadzonych danych wynika, że miniony rok był kolejnym, w którym zmniejszyła się liczba wypadków drogowych. W roku 2019 odnotowano: 30 288 wypadków. Jest to spadek o 4,4 proc. w stosunku do roku 2018. Było 35 477 rannych, jest to spadek o 5 proc. w stosunku do roku 2018. 10 633 ciężko ranne, jest to spadek o 3 proc. w stosunku do roku 2018 – powiedział Rafał Weber.

Tendencji spadkowej nie udało się utrzymać, jeśli chodzi o ofiary śmiertelne. W 2019 roku na drogach zginęło blisko 3 tys. osób. Najwięcej wypadków było z udziałem pieszych. Wśród najczęstszych przyczyn jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych i prowadzenie pojazdów przez młodych kierowców. 14 proc. wypadków wydarzyła się z udziałem rowerzystów. Dane przedstawione w Sejmie nie budzą entuzjazmu opozycji.

– Poprawa wskaźników bezpieczeństwa w latach 2011-2015 została w kolejnych latach wyraźnie zahamowana. Nie wszystkich, bo część spada, ale można odnieść wrażenie, że od 2016 roku zadania, które były realizowane, nie mają wielkiego wpływu na poprawę bezpieczeństwa na drogach – wskazał Maciej Lasek, poseł KO.

Wiceminister Rafał Weber podkreślał w odpowiedzi, że każdego roku podejmowane są inicjatywy zmierzające w stronę poprawy bezpieczeństwa.

– Setki milionów złotych każdego roku kierowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są to inwestycje punktowe jak chodniki, sygnalizacje świetlne, ronda, ale też szersze modernizacje – podsumował Rafał Weber.

To m.in. Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 czy Fundusz Dróg Samorządowych. W planach jest uruchomienie programu Bezpieczna Infrastruktura, który będzie dedykowany na takie działania jak doświetlenie przejść dla pieszych czy budowa chodników w terenach zabudowanych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl