fot. pixabay.com

Posłowie kontynuują prace nad przepisami dot. hulajnóg elektrycznych

W Sejmie ruszyły prace nad projektem dotyczącym hulajnóg elektrycznych. Urządzenie często jest wykorzystywane w niewłaściwy sposób i stanowi zagrożenie dla pieszych.

Nowe przepisy, nad którymi pracuje Sejm, mają uregulować status prawny elektrycznych hulajnóg.

– Nadrzędnym celem Ministerstwa Infrastruktury przy pracach nad ustawą jest zabezpieczenie pieszych – zaznaczył wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

Hulajnogi oraz inne pojazdy napędzane elektrycznie będą traktowane jako pojazdy i to ich kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność.

– Zakaz jazdy po alkoholu, zakaz czepiania się innych pojazdów, zakaz jazdy we dwie osoby na jednej hulajnodze, zakaz porzucania pojazdu w niedozwolonym miejscu czy zakaz korzystania przez osoby poniżej 10 roku życia – wyliczał wiceminister Rafał Weber.

Według wstępnego projektu z elektrycznej hulajnogi będzie można korzystać w pierwszej kolejności na ścieżkach rowerowych. Jeśli ich nie ma, to na jezdni, ale tylko na takiej, na której maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 30 km na godzinę. W ostateczności można będzie poruszać się hulajnogą także po chodniku, ale pod warunkiem ustępowania miejsca i pierwszeństwa pieszemu oraz jazdy w tempie pieszych.

– Gdybym miał jechać, zgodnie z projektem, by nie łamać prawa, nie dostać mandatu, to musiałbym jechać z prędkością pieszego, czyli od 2 do 5 km na godzinę. Mijałoby się to całkowicie z celem, ponieważ gdybym miał jechać z prędkością pieszego, to po co mam brać hulajnogę? Lepiej pójść na piechotę – mówił poseł Konfederacji, Jakub Kulesza.

Według Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowane rozwiązania są niewystarczające.

– W wielu miejscach, gdzie nie ma przy drodze ani chodnika, ani drogi rowerowej, uczestnik nie może się poruszać taką hulajnogą. Czym różni się hulajnoga elektryczna od roweru? – pytał poseł Stefan Krajewski.

Wszystkie kluby opozycyjne chcą doprecyzowania przepisów.

– W praktyce oznacza to, że w bardzo wielu miejscach – wszędzie tam, gdzie nie ma dróg dla rowerów – dozwolona prędkość jest wyższa niż 30 km na godzinę. Hulajnogi wciąż będą jeździć po chodnikach – przekonywał Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej.

Kluby opozycyjne zapowiedziały, że poprą projekt, ale jednocześnie zgłoszą poprawki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl