fot. twitter.com/UOKiKgovPL

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca ten może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych – poinformował Urząd w komunikacie.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych – czytamy. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zakwestionował w ramach niego dwie praktyki firmy Kaufland Polska Markety. [czytaj więcej]

Pierwsza z nich polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga dotyczy pobierania przez Kaufland Polska Markety od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie.

„Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień” – ocenił cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny.

„Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia” – dodał.

Według prezesa UOKiK-u „współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy”.

Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy – dodano w komunikacie UOKiK.

Jak przypomniano, to kolejna interwencja Prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów przez sieci handlowe.

W grudniu 2020 r. wydana została decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka – firmy Jeronimo Martins Polska.

PAP

drukuj