fot. PAP/Mateusz Marek

NIPiP: Liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się do 2030 r. o 36,3 tys.

Liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się do 2030 r. o 36,3 tys. Obecnie w tych zawodach pracuje prawie 70 tys. osób z uprawnieniami emerytalnymi. Średnia ich wieku w chwili zgonu to ok. 62 lata, podczas gdy dla kobiet w Polsce wynosi blisko 82 lata – wynika z raportu NIPiP.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przedstawiła raport dotyczący aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce. Raport wskazuje strukturę wieku zatrudnionych pielęgniarek i położnych z podziałem na województwa, prognozy dotyczące liczby pielęgniarek i położnych do 2030 r. w ujęciu krajowym z podziałem na województwa oraz dane dotyczące zgonów.

W raporcie wskazano, że liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych do 2025 roku zmniejszy się o 16 761, a do 2030 roku o 36 293. Obecnie zatrudnionych w Polsce jest blisko 261 tys. pielęgniarek i położonych.

Jak zaznaczono prognozę tę przygotowano w oparciu o liczbę osób, które nabędą uprawnienia emerytalne w latach 2021–2030 oraz na postawie liczby osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu. Ponadto dla potrzeb tego raportu założono, że liczba osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu będzie wynosiła tyle samo, co w 2020 r., czyli 5693 osoby. Założono także, że 100 proc. osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu podejmie pracę w zawodzie.

„Ponieważ populacja mężczyzn w obu zawodach stanowi ok. 2 proc. dla potrzeb tej analizy przyjęto założenie, iż nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 60 lat” – podkreślono.

Równocześnie z raportu NIPiP wynika, że obecnie pracę w zawodzie pielęgniarki lub zawodzie położnej wykonuje 69 585 osób, pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych.

„Te pielęgniarki i położne mogą w każdej chwili przejść na emeryturę” – zauważono.

Z jednej z dołączonych do raportu tabeli wynika, że liczba pielęgniarek i położnych pracujących, która nabędzie uprawnienia emerytalne w 2030 roku wyniesie 9,8 tys., podczas gdy pracę w tych zawodach podejmie 5,7 tys.

Natomiast z rozkładu struktury wieku w zawodzie pielęgniarki i położnej wynika, że brak jest zastępowalności pokoleń.

„Największy liczbowo przedział wiekowy wśród pielęgniarek to 51–60 lat, który obejmuje 83 129 pielęgniarek, co stanowi 35,8 proc. liczby zatrudnionych. Mimo nabycia uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek (przedziały 61–70 i przedział pow. 70 lat). Stanowi to 27,2 proc. ogółu zatrudnionych” – napisano.

Podobna sytuacja przedstawia się wśród położnych – największy liczbowo przedział wiekowy to również przedział 51–60 lat, który obejmuje 10 094 zatrudnionych położnych. Jak podkreślono w raporcie stanowi to 35,8 proc. zatrudnionych położnych. Osoby pracujące pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych stanowią 23,5 proc. i jest ich 6 683.

Ponadto jak wskazuje raport statystyczna pielęgniarka, położna żyje krócej niż statystyczna Polka.

„Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych” – napisano.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat, wyliczyła, że średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,5 roku. Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji.

„Przypomnijmy – średnia wieku kobiet w Polsce to 81,8 lat” – zaznaczyła Izba.

Raport przygotowano w oparciu o dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Dostępny jest na stronie https://nipip.pl/raport2021/ .

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl