fot. PAP/Leszek Szymański

Minister R. Telus: Rozważymy propozycję Ukrainy, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Odbyła się długo oczekiwana rozmowa ministra rolnictwa Roberta Telusa z jego ukraińskim odpowiednikiem. Na razie nie przyniosła ona rozwiązania sporu zbożowego. Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich – mówił w środę minister rolnictwa, Robert Telus. Zaznaczył, że jest zadowolony ze środowego spotkania ze stroną ukraińską oraz iż wkrótce dojdzie do następnego.

Szef polskiego resortu rolnictwa rozmawiał online z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy, Mykołą Solskim. Po spotkaniu minister Robert Telus przekazał, że rozmowa dotyczyła kwestii transportu oraz sprzedaży zboża i nowych procedur, które proponuje Ukraina, jeśli chodzi o wwóz produktów rolnych do Unii Europejskiej lub poza Wspólnotę.

– Całą rozmowę zacząłem od tego, że apeluję do strony ukraińskiej, by te rozmowy były owocne, na dobrym poziomie, o wycofanie skargi z WTO, że to jest skarga bezpodstawna z naszej strony. Minister Ukrainy zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki, by przemyśleć wycofanie tej skargi – mówił minister Robert Telus.

„Nasze stanowisko jest twarde, jeśli chodzi o zboże. Na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać” – dodał minister, dodając, że strona ukraińska „przyjęła naszą argumentację”.

Minister zaznaczył, iż wycofanie skargi to „byłaby dobra rzecz” w kontekście wspólnego budowania długoterminowych rozwiązań dot. współpracy polsko-ukraińskiej.

Ukraiński minister miał ponadto zapewnić, że niektóre publiczne wypowiedzi przedstawiciel i władz ukraińskich, które w domyśle dotyczyły Polski, były spowodowane niepotrzebnymi emocjami, które teraz należy uspokoić.

– Oczywiście poruszyliśmy sprawę tranzytu, żeby w tej kwestii pomóc. Jesteśmy na ostatniej prostej dogadania się z Litwą, by kontrole przenieść z granicy do portu na Litwę – akcentował minister Robert Telus.

Szef MRiRW poinformował także, iż ukraiński minister rolnictwa zaproponował, żeby kontrole zboża wywożonego z Ukrainy przenieść na stronę niemiecką, by odbywały się one w portach niemieckich, zamiast na granicy polsko-ukraińskiej. Minister Robert Telus podkreślił, że jeśli będzie taka możliwość prawna, „żeby to przenieść i będzie zabezpieczone, że to zboże nie wróci do Polski, to na pewno będziemy szli w tym kierunku, żeby pomóc”.

Minister wskazał, że kolejne spotkanie ze stroną ukraińską powinno mieć miejsce w przeciągu najbliższych tygodni.

„Nasze myślenie jest jedno – pomóc Ukrainie wywieźć zboże z Ukrainy, żeby pojechało tam, gdzie powinno pojechać” – powiedział.

Wskazał, że Polska popiera pomysł komisarza UE ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, że jeżeli będzie potrzeba, to Unia do transportu zboża by dopłaciła, „żeby zboże pojechało tam, gdzie powinno pojechać”.

„To jest bardzo ważna rzecz” – podkreślił minister Robert Telus.

Komisja Europejska na początku maja wprowadziła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września br. na podstawie postanowienia KE.

18 września br. władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju.

We wtorek, 19 września br., wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zasygnalizował, że w ciągu kilku następnych dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka, a w środę w RMF 24 przekazał, że wprowadzenie ukraińskiego embarga to ostatni punkt planu działań, i spodziewa się, że nie zostanie ono wprowadzone. Zapewnił, że pierwszym punktem planu Ukrainy jest znalezienie porozumienia z Polską.

Jak podała 21 września br. agencja Reutera, ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża; władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji.

We wtorek, 26 września w Znojmie w Republice Czeskiej odbyły się rozmowy Grupy Wyszehradzkiej, w których uczestniczył zdalnie minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski. Ministrowie rolnictwa V4 (Polski, Czech, Węgier i Słowacji) uznali, że wycofanie przez Ukrainę skargi do WTO na embargo na zboża poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach.

„Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski nie odpowiedział” – podał polski wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik. Polityk ocenił przy tym, że sytuacja w Polsce na rynku zbóż jest trudna.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl