fot. http://warszawskawola.blogspot.com/

Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ulicy Wolskiej w Warszawie trafiła do renowacji

Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kamienicy przy ul. Wolskiej 67 została zdemontowana i trafiła do pracowni konserwatorskiej. Tam przejdzie szereg zabiegów, po czym zostanie umieszczona w nowym miejscu – poinformował we wtorek, wolski ratusz.

Kamienica przy ul. Wolskiej 67 pamięta jeszcze lata 30. ubiegłego wieku. Jest w katastrofalnym stanie i z tego względu od 2003 roku stoi pusta. Budynek jest znany wśród mieszkańców dzielnicy z pewnego elementu, który jeszcze do niedawna był wmurowany w jego oryginalną elewację.

„Chodzi o wyjątkową kapliczkę w formie medalionu z płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem” – wyjaśnił burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski.

„Dziś, po długich i skomplikowanych uzgodnieniach mogę potwierdzić, że element został zdemontowany i trafił do pracowni, w której przejdzie szereg zabiegów renowacyjnych” – dodał.

Wyjątkowa płaskorzeźba urosła do rangi symbolu w trakcie II wojny światowej i „rzezi Woli” w 1944 roku, których była niemym świadkiem. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego hitlerowcy pojmali wielu warszawiaków, którzy byli kierowani do obozu w Pruszkowie. Idący na wygnanie mieszkańcy Warszawy zatrzymywali się właśnie przy ul. Wolskiej 67 i modlili się do pod wizerunkiem Matki Boskiej, który zdobił fasadę budynku.

„Jest to zatem cenny zabytek architektoniczny i jeden z symboli naszej dzielnicy, który doskonale pamięta tragiczne wydarzenia z czasów powstania i został w nim niezwykle poszkodowana” – powiedział Krzysztof Strzałkowski.

„Bardzo się cieszę, że sprawę udało się w końcu rozwiązać i uchronić obiekt przed zniszczeniem” – dodał.

O należyte zajęcie się kapliczką od dawna starali się varsawianiści, mieszkańcy dzielnicy oraz władze Woli. To jednak nie było takie proste.

„Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem została wmurowana w oryginalną elewację budynku jeszcze w okresie międzywojennym” – wyjaśnił radny Woli, Krystian Wilk.

„Uzgodnienia trwały długo, ponieważ musieliśmy znaleźć sposób, jak zdemontować zabytkowy obiekt i przy okazji go nie zniszczyć” – dodał.

Jak przekazał dzielnicowy ratusz, dziś płaskorzeźba jest już bezpieczna w pracowni konserwatorskiej i niebawem rozpocznie się proces jej renowacji, który potrwa ponad miesiąc. Gdy już specjaliści przywrócą jej dawny blask, figura ma trafić do kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ulicy Bema.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl