100. rocznica odzyskania niepodległości bez Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?

100. rocznica odzyskania niepodległości może być okazją do wyburzenia – reliktu komunizmu, czyli Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pojawiają się kolejne głosy w tej sprawie. Inicjatywę zmiany obiektu na inny wsparłby m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki.

Za usunięciem z centrum Warszawy symbolu totalitaryzmu opowiada się też wiele organizacji patriotycznych i społecznych m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Jednak pewnym problemem jest fakt, iż w 2007 r. został on wpisany do rejestru zabytków. Za wykreśleniem go z listy odpowiada generalny konserwator zabytków w Resorcie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego teraz potrzeba decyzji ministerialnej w tej sprawie.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski, podkreśla, że w latach 90 – tych były apele do władz Warszawy o zburzenie Pałacu, nie spotkały się jednak z przychylnością.

Odpowiedzi nie otrzymywaliśmy żadnych, najwyżej były to jakieś „prychnięcia” gdzieś w mediach, że co to za idiotyczne pomysły[…]. Był oczywiście często stosowany taki argument, zwłaszcza przez polityków PO, za wyjątkiem Radosława Sikorskiego, że jest to pamiątka przeszłości, że nie należy niszczyć tego, co zostało postawione, ponieważ jest to świadectwo tamtych czasów. Gdybyśmy tak do tego podchodzili, to w dalszym ciągu w centrum Berlina stałaby kancelaria Rzeszy, a zamiast po rynku głównym w Krakowie, chodzilibyśmy po Adolf Hitler Platz – akcentuje dr Jerzy Bukowski.

Pałac Kultury i Nauki pełni rolę m.in.: siedziby Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej oraz wielu firm i instytucji.

Pomysłodawcą pałacu był Józef Stalin. Wzniesiony został jako tzw. „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.

Dla zwolenników zlikwidowania Pałacu Kultury i Nauki odwołaniem jest przykład z historii II RP. Wówczas zlikwidowano sobór św. Aleksandra Newskiego na placu Saskim – jedną z najwyższych budowli ówczesnej Warszawy, którą wzniesiono na polecenie zaborczych władz rosyjskich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl