Ks. bp S. Oder: Każde spotkanie z Janem Pawłem II owocowało doświadczeniem jedności, wyjątkowości. Jan Paweł II uczy nas słuchać z uwagą drugiego człowieka, patrzeć na niego z sympatią i miłością

W czasie procesu beatyfikacyjnego wielokrotnie powtarzał się element jego odwagi w głoszeniu prawdy. Kiedy spotykał się z wielkimi tego świata, ludźmi, którzy pisali historię – nie zawsze chwalebną – (…) był autentycznym świadkiem wartości, w które wierzył. Prawda, która emanowała z jego życia i potwierdzona jego świadectwem, jest tym, co sprawia, że Jan Paweł II pozostaje dla nas autorytetem – powiedział ks. bp Sławomir Oder, ordynariusz gliwicki, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, w rozmowie z TV Trwam.

Ks. bp Sławomir Oder wskazał, że św. Jan Paweł II pozostaje ogromną księgą, którą trzeba ciągle czytać na nowo. Podkreślił, iż możemy się od niego uczyć człowieczeństwa, które jest instrumentem relacji międzyludzkiej, ale było osadzone w jego spotkaniu z Bogiem.

– Każde spotkanie z Janem Pawłem II owocowało doświadczeniem jedności, wyjątkowości. Uczy nas spotkania z drugim człowiekiem, spotkania pełnego szacunku, które odbywa się przez pryzmat doświadczenia jego wiary i spotkania z Chrystusem, który stał się człowiekiem. Każdy człowiek, z którym spotykał się Jan Paweł II, był dla niego nie tylko obrazem i podobieństwem Boga starotestamentalnego, ale był przede wszystkim tym, który pozwalał mu przeżywać prawdę słów Chrystusa (…). Jan Paweł II uczy nas słuchać z uwagą drugiego człowieka, patrzeć na niego z sympatią i miłością – podkreślił ordynariusz gliwicki.

Św. Jan Paweł II jest dla wielu osób autorytetem. Ojciec Święty uczy nas – jak podkreślił ordynariusz diecezji gliwickiej, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II – wierności wartościom. Jan Paweł II całe swoje życie budował na relacji z Bogiem, był człowiekiem, który żył prawdą ewangeliczną.

– Dzięki relacji, którą potrafił stworzyć z drugim człowiekiem w Chrystusie, w prawdzie ewangelicznej, mógł stać się głosem tych, którzy go nie mieli. Jego słowo osadzone w prawdzie, potwierdzone świadectwem jego życia, było słowem, które przemawiało i poruszało. W czasie procesu beatyfikacyjnego wielokrotnie powtarzał się element jego odwagi w głoszeniu prawdy. Kiedy spotykał się z wielkimi tego świata, ludźmi, którzy pisali historię – nie zawsze chwalebną – (…) był autentycznym świadkiem wartości, w które wierzył. Prawda, która emanowała z jego życia i potwierdzona jego świadectwem, jest tym, co sprawia, że Jan Paweł II pozostaje dla nas autorytetem – mówił ks. bp Sławomir Oder.

Św. Jan Paweł II w bardzo młodym wieku stracił swoich najbliższych. Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II wspomniał, że od swojej matki – jak sam powtarzał – nauczył się znoszenia cierpienia. Dodał, iż właściwie to była szkoła, która przygotowała go do tego, czym był później ostatni etap jego życia. Pamiętał matkę cierpiącą, ale z wiarą i miłością, a także kochającą poprzez swoje cierpienie. Natomiast ojciec Jana Pawła II – jak podkreślił ks. bp Sławomir Oder – był dla niego przewodnikiem duchowym, od którego nauczył się przyjaźni, a także wierności wartościom, pracowitości, ofiarności i modlitwy.

Ks. bp Sławomir Oder wspomniał, że w momencie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II do biura napływały liczne świadectwa, które mówiły o bliskości i życzliwym zainteresowaniem drugim człowiekiem.

– Wiele było zgłoszeń o uzdrowieniach z choroby nowotworowej. Wiele było sygnalizacji narodzin w sytuacjach, w których młode małżeństwa nie miały już nadziei otrzymania potomstwa (…). Pierwszy cud miał miejsce kilka tygodni po śmierci Jana Pawła II. Był to cud uzdrowienia z choroby Parkinsona siostry Marie Simon-Pierre (…). Odczytałem uzdrowienie tej siostry jako bardzo mocne przesłanie ze strony Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, jako apel o uznanie godności kobiety w Kościele, której on zawsze był orędownikiem. Drugim aspektem jest wartość życia, która została podkreślona przez cud uzdrowienia z choroby Parkinsona – podkreślił procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Jan Paweł II – jak zaznaczył – stał się wspaniałym orędownikiem pozwalającym na osiągnięcie łaski, o którą przez jego wstawiennictwo się prosi. Dodał, że Kościół jest rodziną, wspólnotą wspólnot, która gromadzi jedną miłość i wiarę. Ks. bp Sławomir Oder podkreślił także, że wierność Chrystusowi nie jest tylko kwestią doktryny, ale tożsamości człowieka i życia w prawdzie.

–  Jan Paweł II powiedział, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa (…). Wierność Chrystusowi oznacza wierność człowiekowi, samemu sobie, własnemu powołaniu, odkrywaniu prawdy (…). Wierność Chrystusowi jest niejako kwestią przeżycia człowieka, życia w prawdzie i zrozumieniu własnej godności. Chrystus jest też kluczem do zrozumienia sensu dziejów człowieka – mówił ks. bp Sławomir Oder.

Dodał, że Jan Paweł II żył w jedności z Chrystusem i uczynił ze swojego cierpienia służbę.

– Swoje cierpienie odczytał jako misję, którą Bóg daje, aby wprowadzić Kościół w nowe tysiąclecie. Cierpienie było Ewangelią, którą przeżywał w swoim życiu i realizował. Powiedział, że cierpienie w życiu człowieka ma podwójny wymiar. Z jednej strony jest uczestnictwem w krzyżu Chrystusa, które niesie zbawienie świata. Z drugiej strony jest okazją, żeby człowiek pisał Ewangelię dobrego samarytanina. Swoje cierpienie interioryzował w zjednoczeniu z Chrystusem – podkreślił.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl