fot. PAP/Paweł Supernak

Trwa ciągła walka o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prezydent Andrzej Duda w czasie rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem ponowił swój apel o zwolnienie posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z więzienia. W obronie posłów cały czas trwają protesty.

Prezydent Andrzej Duda na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wszczął postępowanie ułaskawieniowe. Zaapelował też do Prokuratora Generalnego o natychmiastowe uwolnienie posłów z więzienia. Adam Bodnar wciąż jednak nie podjął takiej decyzji, dlatego prezydent ponowił swój apel podczas spotkania z Donaldem Tuskiem. Wola wyborców, ale też i dobry obyczaj powinny być w tej sprawie uszanowane tym bardziej, że cały czas trwa w tej sprawie spór prawny.

– O to zwróciłem się do premiera, żeby na czas, kiedy postępowania trwają, panowie zostali zwolnieni i mogli wrócić do domu. To jest sprawa fundamentalna, humanitarna, to jest sprawa przyzwoitości, ale przede wszystkim, to jest sprawa porządku społecznego wiemy, jak dużo ta kwestia wzbudza emocji społecznych – mówił Andrzej Duda.

Donald Tusk po spotkaniu z głową państwa wskazał, że rząd będzie przestrzegać prawa i Konstytucji RP, jeśli chodzi o ułaskawienie.

– Jedynym pytaniem jest to czy prezydent jest gotów i chce ułaskawić osadzonych, czy nie, ale to nie jest moja rola. Potwierdziłem Andrzejowi Dudzie, że będziemy przestrzegać prawa, Konstytucji RP, wyroków sądowych, w sposób jednoznaczny i konsekwentny – powiedział Donald Tusk.

Prezydent wybrał jednak inną ścieżkę prawną, bo uznaje swój akt łaski z 2015 roku za wciąż obowiązujący.

To, co robi rząd Donalda Tuska w tej sprawie, to próba politycznego złamania naszego środowiska – mówił poseł Jarosław Sellin. Podkreślał, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są więźniami politycznymi. Trafili za kratki pomimo immunitetu poselskiego i ważnego ułaskawienia ze strony prezydenta.

– Cieszą się ułaskawieniem prezydenta w sprawie, którą im wytoczono, które jest ważne od dziewięciu lat. Trzykrotnym potwierdzeniem Trybunału Konstytucyjnego, że to ułaskawienie jest ważne. Ten temat jest zakończony i jeszcze w dodatku orzeczeniem właściwej izby Sądu Najwyższego sprzed tygodnia, że oni nie utracili immunitetu. W takiej sytuacji posłowie, którzy mają ważny immunitet, trafili do więzienia w Polsce, są za kratami – akcentował Jarosław Sellin, poseł PiS.

Skuteczność pierwszego ułaskawienia potwierdził także adwokat dr Michał Skwarzyński.

– W ich przypadku złamano prawa człowieka i jestem o tym głęboko przekonany – wskazał dr Michał Skwarzyński.

Łamanie praw człowieka budzi ogromny sprzeciw.

– To nie jest zabawa, a my naprawdę doświadczyliśmy tego w stanie wojennym – stwierdził Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W Przytułach Starych, gdzie zamknięto Macieja Wąsika oraz przed więzieniem w Radomiu, gdzie osadzono posła Mariusza Kamińskiego, każdego dnia o godzinie 18.00 zbierają się protestujący, którzy domagają się natychmiastowego uwolnienia posłów.

Modlitewną inicjatywę podjęło Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Od poniedziałku do 23 stycznia każdego dnia o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św., a po niej odmawiana będzie litania Narodu Polskiego.

– Modlić się chcemy za naszą umiłowaną Ojczyznę. Modlić się chcemy o zgodę, jedność w naszym narodzie, o przestrzeganie dekalogu, Konstytucji RP. Przychodzimy tu po to, by uprosić u Boga szczególną łaskę uwolnienia posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ich rodziny chcemy też omadlać – odrzekł o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

W modlitwę duchowo może się włączyć każdy z nas za pośrednictwem kanału Sanktuarium na YouTube.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl