fot. twitter.com

Na wydziale teologicznym UMK powstanie pracownia Laboratorium św. Jana Pawła II

Marszałek Piotr Całbecki i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Andrzej Tretyn podpisali dziś list intencyjny w sprawie współpracy przy działalności pracowni „Laboratorium św. Jana Pawła II” na wydziale teologicznym UMK.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie zostało objęte patronatem Jana Pawła II.

„Patronat ten to przede wszystkim wyrażenie woli, by budować relacje między ludźmi i umacniać regionalną tożsamość w oparciu o trwałe, sprawdzone oraz szanowane przez wszystkich wzorce” – napisano.

Z tego powodu samorząd województwa wraz z uniwersytetem będzie pracować na rzecz badań nad spuścizną duchową i intelektualną św. Jana Pawła II oraz prowadzeniem działalności edukacyjno-kulturalnej skierowanej do najmłodszego pokolenia. Efektem tych działań będą warsztaty i lekcje dla młodzieży, wydawnictwa, gry terenowe, konferencje, seminaria, tworzenie materiałów dydaktycznych.

„Tratujemy patronat św. Jana Pawła II nad województwem jako zobowiązanie, aby zgłębić nauczanie papieża dialogu. Powstanie na UMK Laboratorium św. Jana Pawła II jest odpowiedzią na nasze potrzeby w tym zakresie” – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Przedstawiamy treść przygotowanego na tę okazję listu intencyjnego.

Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. Święto Województwa

Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

W 2004 roku Jan Paweł II zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej rezydencji papieży w Watykanie. Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla mieszkaniowe w Chełmnie, Chełmży i Sępólnie Krajeńskim.

Beata Krzemińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl