[TYLKO U NAS] Ks. R. Bartoszek: Ojciec Święty Jan Paweł II jest bliski Chorwatom i na pewno jego nauczanie i świętość wpłyną na duchowość każdego Chorwata, który przebywa na wyspie Hvar

Myślę, że będzie to miało ogromny wpływ na duchowość Chorwatów. Ojciec Święty Jan Paweł II jest im bliski i na pewno jego nauczanie i świętość wpłyną na duchowość każdego Chorwata, który przebywa na wyspie Hvar i mam nadzieję, że będzie to owocowało w przyszłości – mówił ks. Robert Bartoszek, proboszcz w parafiach rzymskokatolickich pw. św. Antoniego Opata w Vrisniku i św. Jakuba w Pitve na wyspie Hvar w Chorwacji, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

W parafiach rzymskokatolickich pw. św. Antoniego Opata w Vrisniku i św. Jakuba w Pitve na wyspie Hvar w Chorwacji we wtorek (21 września 2021 roku) o godzinie 10.00, odbędzie się uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę Lwowa, byłego sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II z wprowadzeniem relikwii I stopnia Papieża Polaka.

– W uroczystości weźmie także udział Andrzej Jasionowski, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej; Dagmara Luković z Zagrzebia, konsul Rzeczpospolitej Polskiej; Josip Roglić ze Splitu, honorowy konsul Rzeczpospolitej Polskiej; przedstawiciel parlamentu chorwackiego; władze województwa oraz władze lokalne. Po procesji, która rozpocznie się o godz. 10.00, będzie sprawowana Msza święta z wprowadzeniem relikwii. Po Mszy św. odbędzie się przejazd do drugiej parafii również z krótką procesją i z krótkim wprowadzeniem relikwii – powiedział rozmówca portalu Radia Maryja. 

– Chorwaci przygotowują się do tego wydarzenia. Są widoczne flagi i wizerunki św. Jana Pawła II. W niedzielę w parafiach w Vrisniku i Pitve był dzień skupienia i przygotowanie. Dzień skupienia poprowadził dziekan wydziału teologicznego Zagrzebia – dodał.  

Proboszcz w parafiach rzymskokatolickich pw. św. Antoniego opata w Vrisniku i św. Jakuba w Pitve na wyspie Hvar w Chorwacji podkreślił, że jest to wielkie wydarzenie dla Chorwatów.

– Ojciec Święty Jan Paweł II umiłował naród Chorwacji. Przebywał tam trzy razy z pielgrzymką [czytaj więcej]. Chorwaci oddali swoje serce Ojcu Świętemu. W każdym momencie, od kiedy tutaj posługuję, wspominają św. Jana Pawła II. Mam nadzieję, że wykorzystują także jego nauczanie w swoim codziennym życiu. Obserwuję to i staram się przypominać o nauczaniu św. Jana Pawła II. Niezmiernie ważne jest to, że Stolica Apostolska jako pierwsza uznała niepodległość państwa chorwackiego po rozpadzie Jugosławii. To też jest ważny moment, kiedy Jan Paweł II miał wpływ na to, by Watykan uznał niepodległość Chorwacji jako pierwszy. To na pewno zapadło w sercach Chorwatów – powiedział ks. Robert Bartoszek.

Chorwaci często wspominają św. Jana Pawła II i są bardzo przywiązani do Papieża Polaka.

– Szczególnie kiedy pojawiłem się w Chorwacji jako polski kapłan, to od razu wszyscy wspominali św. Jana Pawła II i śpiewali po chorwacku Barkę. Na pewno jest to wielka pamięć o wielkim człowieku, który ma wiele zasług dla narodu chorwackiego, dla całego świata i dla całego Kościoła katolickiego. Staramy się, choć w pigułce opowiedzieć o św. Janie Pawle II. Chorwaci uwielbiają i mają wielką pobożność do Papieża Polaka – wskazał proboszcz chorwackich parafii.

Zdaniem ks. Roberta Bartoszka wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do chorwackich parafii rzymskokatolickich zbliży Chorwatów do Kościoła i umocni ich w swojej wierze.

– Myślę, że będzie to miało ogromny wpływ na duchowość Chorwatów. Ojciec Święty Jan Paweł II jest im bliski i na pewno jego nauczanie i świętość wpłyną na duchowość każdego Chorwata, który przebywa na wyspie Hvar i mam nadzieję, że będzie to owocowało w przyszłości – podsumował rozmówca portalu Radia Maryja.

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl