PAP/Radek Pietruszka

Prezes IPN zapowiada pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów okresu PRL

Sędziowie i prokuratorzy okresu PRL zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej – zapowiada prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawą zajmuje się Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Po upadku komunizmu w Polsce wielu komunistycznych zbrodniarzy nie zostało osądzonych. Wśród nich są także zbrodniarze sądowi. Liczba zbrodni sądowych jest ogromna. Według danych IPN w latach 1944–1955 wydano aż 5600 wyroków śmierci. Zapadło także ponad 100 tysięcy wyroków za działalność niepodległościową.

– Okres stalinowski to był bez wątpienia czarny okres dla narodu polskiego, ale drugim takim okresem jest okres stanu wojennego. To czas szczególnego bezprawia. W to bezprawie wpisał się również wymiar sprawiedliwości – podkreśla dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca Prokuratora Generalnego, prok. Andrzej Pozorski.

W okresie stanu wojennego sądy powszechne skazały ok. 1700 osób, w tym 1000 na podstawie nielegalnego dekretu o stanie wojennym. 5700 zostało skazanych przez sądy wojskowe, a 200 tys. przez kolegia ds. wykroczeń, z czego ponad 6300 zostało skazanych na kary aresztu.

– To często kariery, które zostały złamane – kariery naukowe, zawodowe – to koniec życia rodzinnego, podczas gdy ich oprawcy sądowi i prokuratorscy dalej funkcjonowali także po roku 1989, nadal wydając wyroki, nadal oskarżając albo otwierając własne kancelarie prawne, kancelarie radcowskie. Na to nie ma zgody IPN – akcentuje prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Sędziowie i prokuratorzy za bezprawne pozbawienie wolności osób, które sprzeciwiały się wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce i protestowały przeciwko komunistycznym władzom, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Chodzi o wprowadzenie sprawiedliwości transformacyjnej – tłumaczy dr Karol Nawrocki.

– Wiele osób wciąż czeka na tę sprawiedliwość, wiele osób, które były skrzywdzone szczególnie w okresie stanu wojennego, czeka na symboliczne przywrócenie sprawiedliwości – wskazuje prezes IPN.   

Obecnie analizie podlegają 144 wyroki zapadłe w czasie stanu wojennego, które – jak podkreśla Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – były równoznaczne z nielegalnym pozbawieniem wolności. Decyzje procesowe w tych sprawach zostały wydane przez 163 sędziów i 190 prokuratorów i dotyczą 431 osób.

– Chcemy dokonać analizy wszystkich orzeczeń, które zostały wydane w tym okresie, aby uczynić zadość tym, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę – akcentuje prok. Andrzej Pozorski.

Rozliczenie tych przestępstw będzie głównym celem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl