fot. www.gddkia.gov.pl

GDDKiA: Zakończono budowę obwodnicy Inowrocławia

Zakończono budowę prawie pięciokilometrowego odcinka obwodnicy Inowrocławia – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt inwestycji to ok. 98 mln złotych. Nowym fragmentem trasy kierowcy pojadą w środę.

Dyrekcja podała w komunikacie, że liczący prawie 5 km odcinek trasy umożliwi ominięcie miasta od północy. Droga ta łączy się z istniejącym już fragmentem obwodnicy o długości 19 kilometrów.

W ramach zakończonej właśnie inwestycji powstał m.in. węzeł drogowy „Sławęcinek”, zrealizowano też przebudowę istniejącej drogi, budowę chodników i zatok autobusowych oraz urządzeń służących ochronie środowiska. Zadanie realizowano w systemie „Projektuj i buduj”, a koszt inwestycji wyniósł prawie 98 mln złotych.

Nowy odcinek łączy się z już istniejącym, liczącym ok. 19 km wschodnim fragmentem obwodnicy, który został oddany do użytku w 2017. Celem budowy całej trasy – jak czytamy w komunikacie – „było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo i wysoki komfort podróżowania”.

GDDKiA przypomniała, że w pierwszym etapie inwestycji powstały trzy węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych. Dodatkowo zrealizowano też roboty ułatwiające dojazd z pobliskich Markowic i Błażejowic do obwodnicy.

Prace na dwóch etapach obwodnicy poprzedzone zostały licznymi badaniami archeologicznymi. W trakcie prac pozyskano ponad 200 tys. zabytków ruchomych datowanych od wczesnego neolitu (5 tys. lat p.n.e.) po czasy nowożytne.

„Na największe nagromadzenie reliktów pradziejowego i historycznego osadnictwa natrafiono w okolicach Markowic, Tupadeł, Latkowa i Sławęcinka” – czytamy w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl