fot. twitter.com/ipngovpl

IPN: Młoda kobieta z archiwalnej fotografii to Maria Barr

Instytut Pamięci Narodowy z pomocą internautów ustalił dane młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych. To Maria Barr, żona brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra, który był dowódcą 107. Dywizjonu RAF – potwierdził Adam Stefan Lewandowski z IPN.

Dane identyfikacyjne kobiety, której historię postanowił poznać IPN, opublikował w mediach społecznościowych Jan Pawlicki.

„Kim jest ta dziewczyna? Wspólnymi siłami wielu poszukiwaczy udało się to ustalić. Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Na zdjęciu ma 20 lat. Odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI” – napisał na Twitterze Jan Pawlicki.

Dane te potwierdził IPN.

„Bardzo cieszymy się, że naszym czytelnikom i innym internautom udało się dojść do tak ważnych materiałów archiwalnych, które jasno wskazują personalia naszej >>nieznanej bohaterki<<. Według >>Dziennika Polskiego<< (nr 896 z 11 czerwca 1943 roku) to Maria Barr (Barczynska), żona brytyjskiego pilota (dowódcy 107. Dywizjonu RAF) Philipa Rexa Barra, który zginął w 1943 r. nad Holandią. Na fotografii z Archiwum IPN Maria Barr trzyma w dłoniach jego pośmiertne odznaczenie – D.F.C. (Distinguished Flying Cross), które odebrała osobiście z rąk króla Jerzego VI w tym samym roku” – podał Lewandowski.

„Na tę chwilę możemy uznać, że sprawa zakończyła się niezwykle szybko i to z wynikiem pozytywnym. Mimo to nadal będziemy weryfikować kolejne informacje. Dziękujemy naszym czytelnikom. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich zaangażowania, pasji i wiedzy. Gratulujemy i zapraszamy do dalszego obserwowania naszego profilu, na którym w niedalekiej przyszłości z pewnością będziemy publikować materiały, które wymagają podobnych działań i współpracy” – dodał.

We wcześniejszej rozmowie Adam Stefan Lewandowski zwrócił uwagę, że fotografia młodej kobiety w mundurze została odnaleziona przy okazji wpisu na mediach społecznościowych IPN z okazji Dnia Kobiet.

„Przypomnieliśmy wówczas o roli Polek w walce o niepodległość naszego kraju w XX wieku. Ilustracją tego wpisu było kilka fotografii z zasobu Archiwum IPN, w tym to przedstawiające naszą >>nieznaną bohaterkę<<„ – zaznaczył.

O pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na fotografii, która do Archiwum IPN trafiła z WSI, Instytut poprosił w poniedziałek, publikując post w tej sprawie na swoim koncie na Facebooku. Zdjęcie pochodzi z teczki zatytułowanej „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”.

„Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror” – podano we wpisie.

„Pomimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje lub żyją jej dzieci lub wnuki” – dodano.

Zaznaczono też, że fotografia mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow lub St Andrews.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl