Fot. Sławek Kasper (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Katarzyna Adamów (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Katarzyna Adamów (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Katarzyna Adamów (IPN)Materiały ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce trafiły do Archiwum IPN – briefing w siedzibie AIPN w Warszawie, 19 stycznia 2024. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Archiwum IPN otrzymało drugą transzę pamiątek po Sokolstwie Polskim w Ameryce

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wzbogaciło się o kolejne zasoby ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Do Archiwum IPN na dziewięciu paletach trafiły pamiątki ważące łącznie prawie dwie tony.

Do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej trafiło dziewięć palet zawierających prawie dwie tony zasobów ze zbiorów Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Wśród nich znajdują się m.in. sztandary, mundury, medale i odznaczenia, a także bębny orkiestr sokolich.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Polejowski, przypomniał, że działania Sokolstwa Polskiego w Ameryce przysłużyły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Otrzymaliśmy drugą transzę pamiątek po Sokolstwie Polskim w Ameryce – organizacji niezwykle zasłużonej nie tylko z punktu widzenia polonijnego zachowania polskości poza granicami państwa polskiego, ale także organizacji, która wniosła niebagatelny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, bo to członkowie Sokolstwa Polskiego, chociażby w okresie I wojny światowej byli naturalnymi kandydatami do polskich oddziałów zbrojnych na Zachodzie. Dali też daninę krwi – mówił zastępca szefa IPN.

Pierwszy transport z dokumentacją i artefaktami Sokolstwa Polskiego w Ameryce przybył do Archiwum IPN w 2019 roku.

Na podstawie zgromadzonych dokumentów Archiwum IPN zorganizowało m.in. wystawę plenerową „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl