fot. PAP/Albert Zawada

Historia Polski opowiedziana z nieco innej perspektywy. Nie poprzez wielkie bitwy, a naukę i odkrycia

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej na specjalnych szkoleniach „Giganci historii” przypominają nauczycielom wielkich polskich naukowców i wynalazców. O wkładzie Polaków w światową naukę będzie opowiadać specjalne centrum, które powstanie w Rzymie.

„Giganci historii” to cykl szkoleń dla nauczycieli historii i przedmiotów ścisłych, na których przybliżano nieco zapomnianych  polskich badaczy i odkrywców. W szkoleniach uczestniczyło około 300 nauczycieli. Dziś otrzymali specjalne certyfikaty. „Giganci historii” to spojrzenie na nasze dzieje nieco z innej perspektyw  niż ta walka o wolność – zauważa Karol Nawrocki, prezes IPN.

Przekonują oni nas o tym, że jesteśmy narodem o wielkiej sile umysłu i z tego się cieszę, że możemy o tym mówić kolejnym pokoleniom Polaków zaznacza Karol Nawrocki.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1539616984043868161

Jan Czochralski, twórca metody uzyskiwania monokryształów, będących podstawą elektroniki; Jan Rudlicki, konstruktor samolotów wojskowych, czy Józef Hofman, wynalazca wycieraczek do szyb samochody – to wielcy zapomniani. Między innymi o nich i wielu innych polskich odkrywcach i wynalazcach będzie opowiadać Centrum Polskiej Kultury i nauki w Rzymie. Placówka powstanie w prestiżowym miejscu wiecznego miasta przy Schodach Hiszpańskich – informuje minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Tak w ogóle to jesteśmy narodem, który się nie chwali i musimy to zmienić. Mamy wiele osiągnięć i wielki wkład w rozwój Europy, rozwój nauki. A nie bardzo sami o tym wiemy, już nie mówiąc o tym, że inni o tym nie widzą, że to mamy podkreśla prof. Przemysław Czarnek.

Centrum powstanie przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl