fot. https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej/

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wygrała konkurs „Pro Bono Poloniae”

W Święto Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ramach konkursu „Pro Bono Poloniae”. Zwycięzcą konkursu została Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu za cykl 12 filmów-etiud studenckich poświęconych polskim dzieciom z niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Misją historyków jest dziś ukazywanie prawdy, często trudnej i bolesnej, czasem też odrzucanej przez tych, którzy dokonali krzywd. Jednak tylko stając w obliczu prawdy historycznej, jesteśmy w stanie budować na niej dobro i piękno. Tu ważna jest też rola artystów, którzy są w stanie tę prawdę ukazać w sposób interesujący dla odbiorcy.

– To artyści, muzycy, aktorzy, filmowcy, twórcy czy plastycy są tymi, którzy wywołują emocje i dlatego w polskiej instytucji kultury, jaką jest nasze muzeum, organizujemy już po raz czwarty konkurs, w którym głos ludziom sztuk, aby oni przemówili do nas na temat historii – mówił prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

fot. https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej/

Będziemy honorować ludzi, którzy dbają o pamięć dzieci z niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej – podkreślał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

– W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyliśmy specjalną instytucję, Muzeum Dzieci Polskich, obozu dedykowanego dzieciom polskim w Łodzi. Dzisiaj się radujmy, radujmy tym świętem, tymi nagrodami – podkreślał Jacek Sellin.

Zwycięzcą czwartej edycji konkursu została Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu za cykl 12 filmów-etiud poświęconych polskim dzieciom z niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

– Jest mi bardzo miło, że w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mogę odebrać taką nagrodę. Jak wielu z Państwa wie, nasza uczelnia, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która istnieje ponad 22 lata, jako motto ma słowa Fides, Ratio et Patria, Pro Bono Poloniae. Właśnie ten trzeci element był od początku wolą założyciela, o. dr. Tadeusza Rydzyka, który chciał, by ta uczelnia promowała nie tylko wartości chrześcijańskie, ale oprócz tych wartości też miłość do Ojczyzny – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM, rektor toruńskiej uczelni.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu promuje także miłość do drugiego człowieka. Uczelnia uwrażliwia studentów na walkę o najbardziej podstawowe prawa każdego człowieka.

– Temat cierpienia dzieci, deptania godności dzieci jest to temat bardzo aktualny i cieszymy się, że właśnie te wrażliwość mają studenci AKSiM, iż ten temat przybliżają współczesnym Polakom – oznajmił rektor AKSiM.

Temat ten jest niezwykle trudny, ponieważ opowiada o więzionych w niemieckim obozie dla dzieci. W etiudach ukazano konkretne historie.

– Przygotowałem etiudę pt. Obóz w Łodzi, która mówi o konkretnej historii 13-letniej Gertrudy Nowak i wielkiej tragedii, której doświadczyła w swoim życiu. W 1943 roku najpierw umiera jej ojciec w obozie, potem matka, dwie starsze siostry, które umierają tylko dlatego, że ojciec uczestniczy w przygotowywaniu prasy o tytule „Dla Ciebie Polsko” i zostaje uznany za polskiego zbrodniarza – powiedział ks. dr Waldemar Prondziński, student AKSiM, laureat konkursu „Pro Bono Poloniae”.

Marta Tocka poprzez inscenizację ukazała historię babci, niegdyś więzionej w obozie dla dzieci, która opowiada trudy tego czasu swojej wnuczce, natomiast wnuczka przenosi tę opowieść na swoje rysunki.

– Przyznaję, że kiedy tworzyłam swoją etiudę, nie myślałam o nagrodach i zaszczytach, ale moją pierwszą myślą była chęć zgłębienia wiedzy na temat obozu, ponieważ jest to jeszcze nie aż tak popularny temat w Polsce i dopiero wychodzi na światło dzienne – podkreśliła Marta Tocka, studentka AKSiM, Laureat konkursu „Pro Bono Poloniae”.

Etiudy powstały pod kierunkiem reżysera Piotra Zarębskiego, któremu przyznana została także trzecia nagroda za film pt. „Sumienie Hioba – rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”.

– Chciałbym bardzo podziękować jury za dostrzeżenie tego filmu, trudnego filmu. Chciałbym również podziękować tym wszystkim, którzy mieli duży wkład w produkcję tego filmu, począwszy od ministra Tomasza Rzymkowskiego również przez całą ekipę łącznie z moim studentami – akcentował Piotr Zarębski, reżyser, wykładowca AKSIM.

Po uroczystości wręczenia nagród odbył się koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

TV Trwam News

drukuj