Obraz autorstwa Freepik

Nowe metody walki ze stożkiem rogówki

Zamazany obraz, podwójne widzenie, częste swędzenie, a przez to pocieranie oczu – to objawy stożka rogówki. Od niedawna w Polsce refundowany jest zabieg, który skutecznie hamuje rozwój schorzenia.

Stożek rogówki to bardzo poważne schorzenie, które pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania czy w wieku młodzieńczyk – zauważył kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego W Lublinie, prof. Robert Rejdak

– Objawia się postępującym ścieńczeniem rogówki, jej centralnym lub paracentranym odkształceniem. Jest to choroba zazwyczaj obuoczna, ale występuje niesymetrycznie, jeśli chodzi o czas – mówił prof. Robert Rejdak.

Dzieci mogą lekceważyć objawy choroby – zamazany obraz, podwójne widzenie, swędzenie oczu.

– Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka dla nastolatków, dzieci w wieku szkolnych, by zachować różne możliwości leczenia – wskazała dr Auhtina Sie Vandersande z uniwersytetu w Buenos Aires.

Od niedawna w Polsce refundowana jest jedna ze skutecznych metod hamowania rozwoju stożka rogówki.

– Mamy możliwość zabiegu refundowanego przez NFZ. Jest to tzw. cross-linking, który – jeśli jest wykonany wcześnie – w dużym stopniu zatrzymuje postęp choroby, nie dopuszcza do powstania postaci zaawansowanych, zmniejsza konieczność wykonywania przeszczepów rogówki – powiedział prof. Robert Rejdak.

Jednak wszystko poprzedzone jest szeroką diagnostyką, która pozwoli dostosować działania do stopnia zaawansowania stożka rogówki.

– Są to okulary, soczewki, cross-linking czy różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, np. wszczepia się pierścienie z tworzywa sztucznego. Wchodzą też nowe metody, gdzie specjalne fragmenty rogówki się wszczepia, przeszczepia się do rogówki, która wykazuje cechy stożka – oznajmił profesor.

Profesor wystosował także specjalny apel.

– Apel do ludzi młodych: należy unikać pocierania oczu – podsumował prof. Robert Rejdak.

Nawyk pocierania oczu, szczególnie silne pocieranie, powoduje uszkodzenie kolagenu w obrębie rogówki. Zmiana konfiguracji kolagenu powoduje ścieńczenie rogówki, stożkowate odkształcenie, co dalej prowadzi do wystąpienia i postępowania stożka rogówki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl