Obraz autorstwa Freepik

Lubelska Klinika Okulistyki świętuje 75-lecie

Od 75 lat okuliści z Uniwersytetu Lubelskiego pomagają pacjentom z całej Polski. Klinika okulistyki w Lublinie jest na światowym poziomie, co potwierdza przeprowadzona w ostatnich dniach operacja wszczepienia soczewki teleskopowej do oka pacjenta.

Światowy poziom lubelskiej okulistyki to efekt zaangażowania wielu osób, które na przestrzeni 75 lat zabiegały o jej nieustanny rozwój. Byli to m.in. profesorowie:  Tadeusz Krwawicz i Zbigniew Zagórski, którzy wykształcili wybitnych następców.

Dzięki temu, że coraz więcej kolegów wyjeżdżało za granicę na stypendia i na szkolenia, to ten poziom był i jest bardzo wysoki – wspominał prof. dr hab. n. med. Jerzy Mackiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego SPSK1 w Lublinie.

Jako młodzi lekarze w latach 90-tych byliśmy motywowani do przyswajania najnowszej światowej wiedzy – dodał prof. Tomasz Żarnowski.

Jako pierwsi w Polsce zdawaliśmy testy organizowane przez Międzynarodową Radę Okulistyki i to dało możliwość wyodrębnienia i specjalizacji – mówił kierownik Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry SPSK1 w Lublinie.

Lubelscy specjaliści leczą najbardziej skomplikowane choroby oczu. Dzięki ich pomocy dobrym wzrokiem cieszy się Pani Maria.

Do tej pory być może bym już nie widziała, a widzę coraz lepiej – zaznaczyła Maria Mirska z Zamościa.

W Lublinie przeprowadzane są też pionierskie operacje, takie jak wszczepienie soczewki teleskopowej.

Soczewka teleskopowa to jest optyczne rozwiązanie. To soczewka wewnątrzgałkowa, która ma służyć korekcji widzenia centralnego w wyniku zaawansowanych już etapów, stadiów chorób plamki – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 w Lublinie.

Koszt jednej soczewki to ponad 100 tys. złotych. Lubelski ośrodek dzięki współpracy międzynarodowej otrzymał kilka takich soczewek za darmo. Zmienią one życie pacjentów, którzy zakwalifikują się do programu.

Wymagana jest bardzo wnikliwa kwalifikacja do zabiegu, ale cieszymy się, że Lublin i nasz ośrodek jako pierwszy w tej części Europy został zaproszony do tych badań – podkreślił prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 w Lublinie.

Specjaliści prowadzą również innowacyjne programy profilaktyczne w szkołach na Lubelszczyźnie. Po regionie jeździ również specjalny Oko-Bus, w którym pacjenci przechodzą diagnostykę dna oka. Program skierowany jest głównie do osób chorych na cukrzycę.

 – Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie i dzięki Oko-Busowi bardzo dużo osób ma uratowany wzrok – mówił lek. Stanisław Misztal, okulista z Zamościa.

W Lublinie pomoc otrzymują też pacjenci zza wschodniej granicy, a ukraińscy lekarze mają możliwości rozwoju.

Profesor i jego doktorzy z Uniwersytetu Lubelskiego bardzo pomagają Ukraińcom. Mamy taką współpracę jak telemedycyna. W ten sposób możemy szybko diagnozować i pomagać ludziom – wyjaśniła lek. Nataliya Preys, okulistka z Ukrainy.

Dzięki rządowym środkom w Lublinie powstaje też Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl