[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Studia podyplomowe „Dziedzictwo myśli Jana Pawła II” w WSKSiM to inicjatywa godna pochwały

Studia podyplomowe pt. „Dziedzictwo myśli Jana Pawła II” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to inicjatywa godna pochwały, ponieważ jest to sposób przypominania o tym, co Jan Paweł II wniósł do naszego myślenia, świadomości, do tego, kim dzisiaj jesteśmy – powiedział ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie, w audycji „Aktualności  dnia” na antenie Radia Maryja.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczyna się druga edycja studiów podyplomowych pt. „Dziedzictwo myśli Jana Pawła II”.

– Papież Jan Paweł II jest cały czas obecny w naszej świadomości jako ten, który pomaga nam z nieba. Przychodzą jednak nowe pokolenia. Młodym ludziom trzeba przypominać, kim był Jan Paweł II. Inicjatywa WSKSiM jest godna pochwały, ponieważ jest to sposób przypominania o tym, co św. Jan Paweł II wniósł do naszego myślenia, świadomości, do tego, kim dzisiaj jesteśmy. (…) Razem z Ojcem Świętym poznawaliśmy różne kultury, co dawało nam udział w życiu Kościoła i uświadomiło nam, że poza Polską jest Kościół i on zmaga się z różnymi problemami. Studiowanie tego przekazu to zadanie na lata – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Duchowny w kontekście ataków na św. Jana Pawła II wskazał, że bardzo ważne jest świadectwo tych, którzy pamiętają Ojca Świętego oraz odważne mówienie o nim.

– Na różnych manifestacjach nie jesteśmy w stanie przekrzyczeć tłumu, ale w zaciszu domowym proces może się cierpliwie dokonywać. Tak dokonywało się przekonywanie ludzi do Chrystusa, a św. Jan Paweł II to ten, który niósł Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Dużo zależy od nas – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ks. prof. Jan Machniak zwrócił również uwagę, że „są także różne sposoby docierania do ludzi młodych przez muzykę”.

– Młodzi ludzie, m.in. raperzy, próbują przedstawić prawdę o św. Janie Pawle II. Może to nie jest muzyka dla nas, ale dla młodych na pewno tak. Przestrzenie są różne. (…) W szkole bardzo ważną rzeczą jest – poza przeprowadzeniem lekcji – podjęcie dyskusji, rozmowy z młodym pokoleniem – wskazał.

Duchowny zaznaczył, że „dzisiaj Kościół jest pod lupą. Jest on oceniany, wyszydzany. Wielu temu uległo, nawet ludzie Kościoła”.

– Przypisywanie św. Janowi Pawłowi II odpowiedzialności za grzechy cywilizacyjne, grzechy współczesności, które zrodziły się razem z kulturą masową – jak pedofilia, seksturystyka – to próba zniszczenia jego wielkiego pontyfikatu. Tego jednak nie da się zniszczyć, bo są świadkowie. (…) Jeżeli będziemy konsekwentnie mówić, że św. Jan Paweł II bronił człowieka, mówił o tym, że Jezus jest odkupicielem człowieka; mówił o systemach totalitarnych, dawał świadectwo, to jesteśmy w stanie przekonać młode pokolenie, że jest to wielki świadek nauki Chrystusa – powiedział proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

Cała rozmowa z ks. prof. Janem Machniakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl