fot. fnp.pl

1 proc. może wiele

Rozpoczęła się akcja rozliczeń podatku dochodowego za ubiegły rok. Ministerstwo Finansów udostępniło gotowe zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT. „1 proc. dla Fundacji Nasza Przyszłość to jest 1 proc. dla katolickiego i patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży” – tłumaczy w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Benedykt Cisoń CSsR, posługujący w Radiu Maryja.

Do e-Urzędu Skarbowego można się zalogować m.in. poprzez swój profil zaufany, bankowość elektroniczną czy dostępną na smartfony aplikację mObywatel. Osoby niekorzystające na co dzień z tych narzędzi mogą to zrobić za pomocą danych autoryzujących, podając swój PESEL lub NIP i kwotę przychodu z poprzedniego rocznego PIT z rozliczenia podatkowego za 2020 r. Można również wypełnić i dostarczyć do urzędu skarbowego wersję papierową PIT.

W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji, takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie” – zaznaczyła Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W przygotowanym przez administrację skarbową zeznaniu brakuje jednak niezwykle istotnej rzeczy – wskazania, z naszej woli, organizacji pożytku publicznego, którą mamy prawo wesprzeć 1 proc. podatku. Podatnika to nic nie kosztuje, poza minimalnym wysiłkiem sprowadzającym się do wpisania w zeznaniu podatkowym – elektronicznym w internecie lub papierowym – numeru KRS wybranej organizacji.

Jeśli nie wybierzemy żadnej organizacji, to cała kwota podatku wyszczególnionego w zeznaniu podatkowym trafi do kasy państwa. Jeżeli wskażemy taką organizację, uzyskamy możliwość, by 1 proc. z tego podatku wsparł konkretny, świadomie wybrany przez nas szlachetny cel.

W ostatnich latach rozliczanie się z fiskusem pracowników czy emerytów zostało znacznie ułatwione. Część podatników, jeśli np. nie uzyskuje dochodów z działalności gospodarczej czy z wielu niestandardowych źródeł, może w ogóle nie wypełniać i nie wysyłać PIT, ponieważ zaakceptowane zostanie to zeznanie podatkowe, które na podstawie zgromadzonych danych przedstawia nam w internecie do wglądu i ewentualnych modyfikacji administracja skarbowa. Warto jednak poświęcić kilka minut, aby w wypełnionym przez automat zeznaniu wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, decydując o przekazaniu na jej rzecz 1 proc. podatku.

Specjalny formularz

Dodatkowe ułatwienie w przekazaniu 1 proc. dotyczy emerytów i rencistów, którzy otrzymują z ZUS roczne obliczenie podatku i PIT za cały rok nie muszą składać. Dla nich został przygotowany specjalny formularz: oświadczenie PIT-OP. Na tym formularzu, który należy przekazać do urzędu skarbowego, oprócz danych identyfikacyjnych podatnika wystarczy podać jedynie numer KRS wspieranej organizacji pożytku publicznego.

Na szlachetny cel

1 proc. warto wesprzeć szlachetne cele realizowane przez Fundację Nasza Przyszłość, numer KRS 0000091141.

Fundacja Nasza Przyszłość wskazuje, że 1 proc. przekazywanego podatku pomaga kształtować charaktery dzieci i młodzieży oraz upowszechniać dziedzictwo narodowe i polską kulturę.

Na swojej stronie internetowej Fundacja umieściła również darmowy program, za pomocą którego można wypełnić roczny PIT.

Ojciec Benedykt Cisoń CSsR w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreślił, że „1 proc. dla Fundacji Nasza Przyszłość to jest 1 proc. dla katolickiego i patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży”.

Pułkownik Łukasz Ciepliński – Niezłomny, Żołnierz Wyklęty, zamordowany 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy – w swoich grypsach pisał: ‘Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona’. Nie znamy jego grobu. Wiemy, że współwięźniowi powiedział, iż w ustach będzie trzymał medalik – i po tym go poznamy. Kto wspiera Fundację Nasza Przyszłość, wspiera tych, którzy w taki sposób kształtują pamięć, tożsamość i przyszłość naszego Narodu – jako Narodu Polskiego, ale również i katolickiego – akcentował o. Benedykt Cisoń.

W latach ubiegłych darowizny z 1 proc. pozwoliły Fundacji dofinansować m.in. warsztaty dziennikarskie dla młodzieży czy koszty wykształcenia młodzieży z niezamożnych rodzin.

Artur Kowalski/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl