fot. fnp.pl

Urzędy, odrzucając 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość, działają bezprawnie

Niektóre Urzędy Skarbowe nie przyjmują zeznań podatkowych, w których podatnicy chcą przekazać 1 proc. swojego podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Resort finansów przekonuje, że urzędy, odmawiając przyjęcia PIT-u z KRS-em Fundacji, działają bezprawnie.

Fundacja Nasza Przyszłość jest obecna we wszystkich szeroko dostępnych wykazach organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1proc. podatku. Nie ma jej jednak w systemie obsługującym urzędy skarbowe dostarczanym przez Ministerstwo Finansów.

Resort finansów tłumaczy, że nie ma to żadnego znaczenia, a urzędy mają obowiązek przyjęcia rozliczenia z wpisanym numerem KRS Fundacji Nasza Przyszłość. Rzecznik resortu finansów Wiesława Dróżdż mówi, że urzędy, odmawiając przyjęcia PIT-u z KRS-em Fundacji Nasza Przyszłość działają bezprawnie. To, że nie ma jej w systemie obsługującym urzędy skarbowe dostarczanym przez Ministerstwo Finansów, nie ma żadnego znaczenia – podkreśliła rzecznik.

– Nie ma znaczenia, co figuruje w słowniku, który jest w formie elektronicznej implementowany w systemie informatycznym Urzędów Skarbowych, ponieważ wiążącym dla tych instytucji jest wykaz organizacji pożytku publicznego, który jest publikowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma takiej możliwości, aby Urząd Skarbowy odmówił przekazania 1 proc. na rzecz organizacji, która widnieje w  wykazie ministerstwa pracy. Wszelkie próby odmowy byłyby bezprawne – powiedziała Wiesława Dróżdż.

Wiele urzędów skarbowych odmawia jednak ich przyjęcia. Wyjaśnień od ministra finansów domaga się poseł Maciej Małecki. W interpelacji pyta o przyczyny, podstawę prawną oraz o wyciągnięcie konsekwencji wobec takiego działania urzędników.

– Fundacja Nasza Przyszłość prowadzi bardzo piękne inicjatywy. Zapoznawałem się z tym, na co Fundacja chce przeznaczać ten 1 proc. To patriotyzm, edukowanie dzieci i młodzieży, krzewienie historii Polski – piękne inicjatywy na które swoją cegiełkę – 1 proc. podatku – mogą dołożyć wszyscy Polacy, każdy, kto chce. Teraz, dziwnym trafem, Fundacja Nasza Przyszłość została przyblokowana w jakichś rejestrach Urzędów Skarbowych. Na te pytania chcę uzyskać odpowiedź. Pytam jeszcze pana Mateusza Szczurka: jakie działania podejmie wobec potencjalnych strat, jakie w tej sytuacji mogła ponieść Fundacja Nasza Przyszłość? – zaznacza poseł.

– Fundacja została pozbawiona ustawowej możliwości prawnej, możliwości otrzymania darowizn od osób, które rozliczają się w miesiącu styczniu. Jest to spora grupa, która płaci podatek zryczałtowany. Składają PIT28., ponieważ to rozliczenie musi nastąpić do końca stycznia – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Fundacja Nasza Przyszłość zachęca wszystkich, którzy mają problemy ze złożeniem PIT-u ze wskazaniem 1 proc. na Fundację o kontakt pod numerem (22)535-64-71.

W sytuacji gdy urzędnik nie będzie chciał przyjąć deklaracji, należy poprosić o interwencję Naczelnika Urzędu Skarbowego, a także skontaktować się z Ministerstwem Finansów pod numerem 22 – 694-38-52.

Urzędnik powinien też dokonać adnotacji na deklaracji, dlaczego nie chce jej przyjąć.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj