Fundacja Nasza Przyszłość apeluje do Ministerstwa Finansów

Fundacja Nasza Przyszłość apeluje do Ministerstwa Finansów o niezwłoczne podjęcie skutecznych działań tak, aby każdy, kto chce mógł bez przeszkód przekazać na nią 1%. Poszkodowana organizacja pożytku publicznego domaga się też pełnego wyjaśnienia sprawy i wskazania, kto imiennie ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Dotychczasowe działania podjęte przez Ministra Finansów nie doprowadziły do uzdrowienia sytuacji w zakresie prawidłowej weryfikacji przez urzędy skarbowe Fundacji Nasza Przyszłość, która jest uprawniona do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r.  – czytamy w liście, kierowanym do resortu finansów.

Wciąż pojawiają się przypadki odrzucania przez urzędy skarbowe deklaracji PIT z nr KRS FNP. Tylko wczoraj z odmową spotkali się między innymi podatnicy w Łodzi, czy Chełmnie.

Lidia Kochanowicz-Mańk, pełnomocnik FNP, mówi, że konieczna jest skuteczna interwencja Ministerstwa Finansów, bo samo stwierdzenie, iż urzędnicy postępują bezprawnie, nie wystarcza.

– Minister Finansów jest ustawowo odpowiedzialny za prawidłową pracę Urzędów Skarbowych. Tłumaczenie, że praktyki stosowane przez urzędników są niedopuszczalne i niezgodne z prawem, to za mało. Za niedopuszczalną praktykę urzędników odpowiada nie kto inny, jak Minister Finansów, dlatego też kierujemy kolejne pismo z pytaniami, aby dociec, w którym miejscu nastąpił błąd. Mam nadzieję, że to był tylko błąd, ale chcemy wiedzieć, dlaczego do tej pory nie został on naprawiony – zaznaczyła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Urzędnicy przy odmowie przyjęcia rocznej deklaracji podatkowej z nr KRS FNP powołują się na brak tej organizacji pożytku publicznego w systemie obsługującym urzędy, dostarczonym przez Ministerstwo Finansów.

Oznacza to, że wciąż nie posługują się oni – mimo tego, że powinni – wykazem organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku, który znajduje się w wykazie urzędowym na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

RIRM

drukuj