Rocznica niewyjaśnionej śmierci ks. Suchowolca

Dziś mija 26. rocznica niewyjaśnionej śmierci ks. Stanisława Suchowolca. IPN w Białymstoku wraz z Archiwum i Muzeum Diecezjalnym miasta przygotowują książkę na temat życia kapelana białostockiej „Solidarności”.

Zebrano już kilkadziesiąt kazań z odprawianych przez niego Mszy św. za ojczyznę. Jak mówi dr Waldemar Wilczewski, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, wciąż poszukiwane są treści kazań, wygłaszanych przez ks. Suchowolca poza Białymstokiem i Suchowolą.

– Przygotowujemy wydawnictwo naukowe, źródłowe, gdzie z odpowiednim wstępem będą publikowane kazania ks. Suchowolca. Prosimy, by wszystkie osoby, które mają kazania ks. Suchowolca, czy nagrane, czy odpisane, składały je w muzeum archidiecezjalnym w Białymstoku. Te materiały wpływają, na dziś mamy kilkadziesiąt kazań. Problem polega na tym, że one wymagają weryfikacji. Ten rok jeszcze przeznaczamy na pracę. Mam nadzieję, że wszystko uda się doprowadzić do szczęśliwego końca i to wydawnictwo się ukarze – powiedział dr Waldemar Wilczewski.

Sprawa śmierci ks. Stanisława Suchowolca jest obecnie elementem szerszego śledztwa prowadzonego przez IPN ws. zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, które mają na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji. W ramach tego śledztwa wyjaśniane są okoliczności 46 spraw.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl