Problemy z przekazaniem 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość

Nadal jest problem z przyjmowaniem zeznań podatkowych, w których Polacy chcą przekazywać 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Część urzędów skarbowych nie respektuje zeznań podatkowych w których widnieje numer KRS-u Fundacji. Resort finansów przekonuje, że urzędy odmawiając przyjęcia takich PIT-ów działają bezprawnie.

Fundacja Nasza Przyszłość jest obecna we wszystkich szeroko dostępnych wykazach organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku.

– Każdy urzędnik w Urzędzie Skarbowym powinien taką deklarację przyjąć, nie ma żadnych przeciwskazań, by taka deklaracja była złożona i przyjęta przez urzędnika – powiedziała Natalia Darmochwał-Janik, pracownik Izby Skarbowej w Lublinie.

Problemów nie ma tylko w teorii. W rzeczywistości Fundacja nie figuruje w systemie obsługującym urzędy skarbowe, dostarczanym przez Ministerstwo Finansów. Jednak i to nie powinno być przeszkodą do przyjęcia rozliczenia podatkowego.

– Nie ma znaczenia, co figuruje w słowniku, który jest w formie elektronicznej implementowany w systemie informatycznym Urzędów Skarbowych, ponieważ wiążącym dla tych instytucji jest wykaz organizacji pożytku publicznego, który jest publikowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma takiej możliwości, aby Urząd Skarbowy odmówił przekazania 1 proc. na rzecz organizacji, która widnieje w  wykazie ministerstwa pracy. Wszelkie próby odmowy byłyby bezprawne – powiedziała Wiesława Dróżdż, rzecznik resortu finansów.

Nie wiadomo na jakiej podstawie urzędy nie przyjmują PIT-ów z deklaracją przekazania podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Takie działania to jednak blokada szczytnego celu Fundacji, jakim jest edukowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotycznym, czy krzewienie historii Polski. Tracą podopieczni, traci też sama Fundacja, zarówno finansowo jak i wizerunkowo.

– Fundacja została pozbawiona ustawowej możliwości, prawnej możliwości otrzymania darowizn od osób, które rozliczają się w miesiącu styczniu. Jest to spora grupa, która płaci podatek zryczałtowany. Składają PIT28, ponieważ to rozliczenie musi nastąpić do końca stycznia – podkreśliła Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Fundacja Nasza Przyszłość zachęca wszystkich, którzy mają problemy ze złożeniem PIT-u ze wskazaniem 1 proc. na Fundację o kontakt pod numerem (22)535-64-71.

W sytuacji gdy urzędnik nie będzie chciał przyjąć deklaracji, należy poprosić o interwencję Naczelnika Urzędu Skarbowego, a także skontaktować się z Ministerstwem Finansów pod numerem 22 – 694-38-52.

Urzędnik powinien też dokonać adnotacji na deklaracji, dlaczego nie chce jej przyjąć.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj