fot. fnp.pl

Więcej czasu na przekazanie 1 % podatku

Od 8 maja w całym kraju zaczną działać urzędy skarbowe. Na razie będą otwarte dwa razy w tygodniu – w środy i piątki. Przy tej okazji przypominamy, że do 1 czerwca jest czas na składanie zeznań podatkowych. Wciąż możemy przekazać 1 % podatku.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zachęcają do dzielenia się 1 % swojego podatku.

– Warto przypomnieć, że w tym roku po raz 17. będziemy mogli zadecydować, gdzie część naszego podatku trafi. To nic nie kosztuje. Wystarczy w swoim zeznaniu podatkowym wskazać wybraną organizację pożytku publicznego, a obsługą tego już zajmie się KAS – mówiła Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.  

W tym roku na przekazanie 1 % podatku mamy czas do 1 czerwca. Wybraną organizację, której chcemy przekazać nasz podatek, wskazujemy w zeznaniu podatkowym. Jeżeli są Państwo emerytem bądź rencistą i Państwa PIT rozlicza ZUS, dodatkowo potrzebne będzie oświadczenie PIT-OP.

– Samo oświadczenie PIT-OP możemy złożyć elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT czy też system e-deklaracje. Bądź też oczywiście w sposób tradycyjny – powiedziała Małgorzata Spychała.

Wypełnienie dokumentu polega na wpisaniu numeru KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 % podatku. Jeżeli ktoś z seniorów nie wypełnił jeszcze swojego zeznania podatkowego, przypominamy z jakich odliczeń może on skorzystać. A jest to na przykład ulga na internet czy ulga termomodernizacyjna.

– Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, jednorodzinnego. Kwota odliczenia to jest 53 tys. złotych – oznajmiła Monika Tycner z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Ulgę rozliczamy w okresie trzech kolejnych lat. Odliczyć można także zakupiony sprzęt rehabilitacyjny, koszty zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych, jak i koszty poniesione na zakup leków. Warto pamiętać o tym, że emeryt w swoim PIT może uwzględnić także koszty domowej pomocy pielęgniarskiej, jak też koszty dostosowania samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Od 8 maja w całym kraju zaczną działać urzędy skarbowe. Na razie otwarte będą one dwa razy w tygodniu – w środy i w piątki.

TV Trwam News

drukuj