[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Fundacja Nasza Przyszłość realizuje od wielu lat szczytne cele – wychowuje dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu, w duchu chrześcijańskim

Istnieje w Polsce taka fundacja, jak Fundacja Nasza Przyszłość, która realizuje od wielu lat – kiedy być może o tym jeszcze inne organizacje nie myślały – piękne, szczytne cele, a mianowicie wychowuje dzieci i młodzież (oraz być może i dorosłych) w duchu patriotyzmu, w duchu tradycji, w duchu chrześcijańskim, która pokazuje wszystkie piękne strony naszej Ojczyzny i człowieka – mówiła we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Rozliczając się z PIT-ów istnieje możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Do 31 stycznia z urzędem skarbowym rozliczają się podatnicy, którzy składają deklarację podatkową na druku PIT-28. Są to osoby, które mają przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy.

– Bardzo prosimy te wszystkie osoby, które ten obowiązek podatkowy wypełniają do końca stycznia, aby pomyślały o tym, że istnieje w Polsce taka fundacja, jak Fundacja Nasza Przyszłość, która realizuje od wielu lat – kiedy być może o tym jeszcze inne organizacje nie myślały – piękne, szczytne cele, a mianowicie wychowuje dzieci i młodzież (oraz być może i dorosłych) w duchu patriotyzmu, w duchu tradycji, w duchu chrześcijańskim, która pokazuje wszystkie piękne strony naszej Ojczyzny i człowieka. (…) Dlatego do tych wszystkich osób, którym to jest bliskie, bardzo gorąco apeluję, żeby nie zaniechać tej sprawy i wskazać naszą organizację, tzn. Fundację Nasza Przyszłość, w swoim PIT-28 jako tą, którą obdarowujemy 1 proc. naszego podatku – akcentowała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Przekazanie 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego nic nie kosztuje – podkreśliła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

– Podatek już i tak do urzędu skarbowego musieliśmy zapłacić, to jest obowiązek. Możemy tylko zadeklarować – mamy takie prawo – że możemy wskazać, gdzie tylko 1 jeden maleńki procent naszego podatku, na jaki cel zostanie skierowany. Na tym druku w pozycji 139 możemy wpisać numer KRS 0000091141, a w pozycji 140 obliczyć 1 proc. z naszego podatku. Proszę tylko pamiętać, że ten 1 proc. z naszego podatku oczywiście musimy wyliczyć samodzielnie i zaokrąglić wynik tego obliczenia do 10 gr w dół. Nie tak, jak jest w matematyce, że od pięciu w górę, tylko nawet, gdyby nam wyszło, że 1 proc. tego podatku to jest 1,99 zł, to musimy pokazać, że to jest 1,10 zł – powiedziała dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Emeryci i renciści mogą rozliczać się według formularza PIT-OP. Również oni mogą wesprzeć swoim 1 proc. Fundację Nasza Przyszłość – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

– One są bardzo proste do wypełnienia. Tam wystarczy tylko wpisać swój numer PESEL, imię i nazwisko. To jest podatek za rok 2018. Tam nawet nie musimy wyliczyć tego 1 proc. Wystarczy tylko wpisać numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość 0000091141, podpisać się i wysłać do urzędu skarbowego. Bardzo uproszczona forma. Emeryci i renciści nie muszą nawet obliczać tego 1 proc. To zrobi za nich urząd skarbowy. Można tam zaznaczyć, że wyrażamy zgodę, żeby poinformować naszą organizację, że taką deklarację się wypełniło, żeby można było sprawdzić, czy ten 1 proc. został fundacji przekazany i nie musimy na nic czekać. Możemy to już od 1 stycznia wysyłać do urzędu skarbowego – wyjaśniła Lidia Kochanowicz – Mańk.

Oczywiście pojawiają się głosy, że środki z 1 proc. warto bardziej przeznaczyć np. na opiekę nad ludźmi starszymi, ale warto pamiętać o jednej rzeczy – wskazała dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

– Jeżeli my nie wychowamy tych dzieci i tej młodzieży, żeby oni byli wrażliwi na tę starość czy na tę chorobę, to za kilka lat nie będzie komu pomagać tym osobom. Tak naprawdę rolą państwa jest zabezpieczyć wszystkim potrzebującym prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, ale żeby tak było, to ludzie, którzy będą tym państwem kierować, muszą być wrażliwi właśnie na te wszystkie potrzeby tych ludzi, którzy sobie sami nie radzą. Jeżeli nie będą wrażliwi, to wtedy będzie coraz gorzej. Dlatego tak jest ważne, żebyśmy wykształcili ludzi, którzy za kilka lat wejdą do firm, do rządu, do Sejmu, do Senatu, żebyśmy wykształcili tak tych ludzi, żeby oni byli uwrażliwieni właśnie na to, że trzeba takim ludziom pomagać – tłumaczyła gość „Aktualności dnia”.

W kontekście działalności Fundacji Lux Veritatis głos zabrał również założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który zwrócił uwagę, że jest to działanie z pożytkiem dla dzieci i młodzieży.

– Myślimy o przyszłości Polski, o przyszłości naszej wspólnoty katolickiej.(…) Robimy np. koncerty dla młodzieży czy festiwal dla młodzieży, teatr dla młodzieży. Robimy warsztaty dla młodzieży. To kosztuje – trzeba jechać gdzieś, trzeba zapłacić ludziom, trzeba wynająć sprzęt czy postarać się, żeby tej młodzieży przedstawić pewne sprawy. Już dziesiątki tysięcy młodzieży w Polsce przeżyło warsztaty, które robimy w różnych stronach Polski. (…) Te warsztaty otwierają oczy młodzieży, żeby myśleli, żeby widzieli, jak to wszystko działa – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Całość rozmowy z Lidią Kochanowicz-Mańk w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj