fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

H. Kowalczyk: podatek łączący PIT oraz składki NFZ i ZUS od 2018 r.

Nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS wejdzie w życie od 2018 r. – poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość chce uchwalić tę ustawę do końca roku.

Minister Kowalczyk zaznaczył, że obecnie podatek bardziej obciąża ubogich niż zamożnych. Reforma ma to zmienić. Ponadto nowe przepisy mają wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł, przynajmniej dla najmniej zarabiających.

Zmiany mają też ujednolicić i uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej.

To dobry kierunek zmian – ocenia ekonomista i poseł PiS-u Janusz Szewczak. Parlamentarzysta dodaje, że obecny system jest mocno zbiurokratyzowany i kosztowny.

To jest na pewno jakaś oszczędność pieniędzy i czasu. Kierunek ten jest właściwy, nie dotykający zainteresowanego, a więc pracownika. Jestem za tym, żeby nie tylko uszczelniać ten system podatkowy, ale również go upraszczać, bo skala skomplikowania tych wszystkich operacji administracyjno-biurokratycznych jest olbrzymia. To jest dobry ruch – mówi Janusz Szewczak.

Do końca lipca mają zostać opublikowane założenia projektu. Później będą konsultacje i do końca roku projekt powinien zostać uchwalony – zapowiada rząd.

RIRM

drukuj