fot: M.Borawski/Nasz Dziennik

Dzień otwarty w Narodowym Funduszu Zdrowia

W Narodowym Funduszu Zdrowia odbywa się dzisiaj dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka.

W ramach akcji można wykonać bezpłatne, specjalistyczne badania w kierunku wykrycia chorób oraz skorzystać z konsultacji lekarzy dermatologów. Współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Zdrowia.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych zaznaczył, że świadomość profilaktyki jest wśród Polaków coraz wyższa, ale ciągle niewystarczająca.

– Nie dbamy bardzo o skórę. Uważamy ją za narząd, który nie jest objęty nowotworami, a niestety nie jest to prawda. Nowotworów skoóry jest dużo. Najgroźniejszych, w postaci czerniaka, który stanowi 7 proc. nowotworów skóry, jest 3,5-4 tys. zachorowań rocznie, co oznacza także, że około 500 tych nowotworów jest bardzo groźnych. Zdecydowanie zgłaszamy się za późno, a rokowania są o 20 proc. gorsze niż w Europie Zachodniej – powiedział dr Michał Sutkowski.

Podczas dnia otwartego można też między innymi wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Szczegółowe informacje, gdzie można w skorzystać z badań, dostępne są na stronie NFZ www.nfz.gov.pl.

RIRM

drukuj