fot. PAP/Darek Delmanowicz

Państwowa Straż Pożarna: do południa zanotowano 336 interwencji

xOd północy do sobotniego południa strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 336 razy. Uszkodzone zostały dwa budynki – poinformował PAP w sobotę rzecznik Komendy Głównej PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: małopolskim – 138, podkarpackim – 110 i w świętokrzyskim – 53.

Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej interweniowały w tym czasie 15 razy przy usuwaniu drzew połamanych z powodu wichury, 441 razy przy wypompowaniu wody z zagrożonych posesji i budynków oraz 17 razy w przypadku zalanych dróg. We wszystkich akcjach uczestniczyło 110 pojazdów PSP (358 osób) i 382 pojazdy OSP (1850 osób).

Jak podkreślił Frątczak w rozmowie z PAP, sytuacja na południu kraju się stabilizuje. Działania straży koncentrują się w większości przypadków na wypompowywaniu wody z piwnic zalanych obiektów. Zaznaczył przy okazji, że w woj. świętokrzyskim istotnym jest z kolei umacnianie wałów przeciwpowodziowych.

„Na miejscu nie brakuje sprzętu ani ludzi” – dodał.

W sobotę i niedzielę możliwe są przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach – poinformowało w sobotę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

„Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje w woj. podkarpackim i lubelskim, a także na Odrze (ostrzeżenie drugiego stopnia) w woj. dolnośląskim” – podało RCB.

Od wtorku do sobotniego poranka liczba interwencji związanych z burzami opadami i wiatrem wyniosła ponad 8 tys. Łącznie ewakuowano 134 osoby – w woj. podkarpackim 17, w małopolskim 32 i 35 w woj. śląskim. W tym czasie rannych zostało trzech strażaków i jeden z mieszkańców woj. lubelskiego.

PAP/RIRM

drukuj