fot. PAP/Rafał Guz

UOKiK: Poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce

Z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. W 2018 roku norm nie spełniało 1,9 proc. próbek benzyn i oleju napędowego – informuje UOKiK. 

Nieprawidłowości najczęściej dotyczą oleju napędowego. W ubiegłym roku najwięcej uwag kontrolerzy mieli w przypadku województw kujawsko–pomorskiego i mazowieckiego. Inspekcja wydała 18 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw niespełniających norm. Do prokuratury wpłynęły też 44 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

– Pierwsza ogólnopolska kontrola jakości paliw została przeprowadzona przez urząd w 2003 roku. Wówczas prawie 25 proc. próbek nie spełniało norm. Od maja 2004 roku UOKiK prowadzi kontrolę w ramach monitorowania systemu paliw, który działa we wszystkich krajach UE. W 2004 roku, spośród wszystkich państw UE, najgorsze wyniki badań miały miejsce w Polsce i Czechach. Odsetek nieprawidłowości wyniósł w naszym kraju ok. 16 proc., w 2018 już tylko niespełna 2 proc. Od 2004 roku skontrolowaliśmy ponad 30 tys. stacji paliw – podkreśla Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd przekazał też pierwsze wyniki tegorocznych kontroli jakości paliw. Dotyczą one przedsiębiorców wybranych losowo i tych, na których były skargi. Od początku roku do 31 marca Inspekcja Handlowa pobrała i zbadała 850 próbek paliw. Wymagań nie spełniło 10. W przypadku gazu skroplonego na 85 próbek tylko 2 były nieprawidłowe.

Obowiązujące przepisy przewidują sankcje za obrót paliwem złej jakości. Grzywnę w wys. 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

RIRM

drukuj