Formularz PIT-OP ułatwia emerytom i rencistom przekazanie 1 proc. podatku

Nowy, uproszczony formularz PIT-OP przeznaczony dla emerytów i rencistów ułatwi przekazanie 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Jeszcze przez niespełna miesiąc można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy fundacji Lux Veritatis, powiedziała, że dzięki ubiegłorocznej akcji uświadamiania emerytów i rencistów, wzrosła liczba osób przekazujących 1 proc.

Poinformowała również, co muszą zrobić osoby starsze, by odpisać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

– W tym roku jest to bardzo proste, ponieważ Ministerstwo Finansów wprowadziło bardzo prosty druk, tzw. PIT-OP. Jest on przeznaczony tylko dla emerytów i rencistów i tam osoby te mogą w bardzo prosty sposób mogą zadeklarować chęć płacenia 1 proc. podatku na dany cel. Muszą tylko wpisać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, muszą wiedzieć, do jakiego Urzędu Skarbowego trzeba to skierować i podpisać się. Nic nie muszą nawet wyliczać. Ministerstwo Finansów zauważyło potrzebę pomocy tym osobom i od tego roku możemy to robić – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Wśród organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1 proc. podatku, znajduje się fundacja „Nasza Przyszłość”, która wspiera patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży oraz studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Z funduszy tych został sfinansowany m.in. film „Zerwany Kłos” zrealizowany przez studentów WSKSiM.

Więcej informacji tutaj.

RIRM

drukuj