fot. PAP/EPA

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata w sprawie wiz. Rzecznik rządu: To zasłona przed dyskusją o tym, jak ma wyglądać mechanizm przymusowej relokacji

W Parlamencie Europejskim obędzie się dziś debata pod nazwą „Korupcyjna sprzedaż wiz Schengen na dużą skalę”. Ma ona związek z tzw. aferą wizową w Polsce. Zdaniem Piotra Müllera, rzecznika rządu, to próba zasłonięcia tematów, które w tej chwili są procedowane w Parlamencie Europejskim.

Z inicjatywą przeprowadzenia dyskusji w Parlamencie Europejskim wyszła frakcja Odnowić Europę. Debata rozpocznie się od wydania oświadczenia Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie wygłosi je Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych. Następnie głos zabiorą europosłowie poszczególnych frakcji. Rzecznik rządu ocenił, że debata to „zasłona nad kryzysem migracyjnym na Lampedusie i mechanizmem przymusowej relokacji migrantów”.

– Celem debaty jest zakrycie prawdziwych intencji, które w tej chwili mają instytucje unijne w zakresie mechanizmu przymusowej relokacji. To, co jest tak naprawdę ważne i co proponuje Unia Europejska, to mechanizm, który ma zmusić kraje unijne do przyjmowania osób, jakie są w tej chwili na Lampedusie, ale też tych, które dziesiątkami tysięcy mogą docierać w najbliższych miesiącach. To jest nic innego jak zasłona przed dyskusją o tym, jak ma wyglądać mechanizm przymusowej relokacji, który jest popierany przez partię Donalda Tuska – Europejską Partię Ludową. Inaczej nie można tego interpretować. To próba zasłonięcia tematów, które w tej chwili są procedowane w Parlamencie Europejskim – ocenił Piotr Müller.

Zdaniem opozycji tzw. afera wizowa dotyczy kilkuset tysięcy nielegalnie wydanych wiz. Rząd podał, że nieprawidłowości stwierdzono przy wydaniu kilkuset dokumentów. Śledztwo w tej sprawie prowadzą prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory zarzuty dotyczące możliwego oszustwa wizowego usłyszało siedem osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl