fot. PAP/Darek Delmanowicz

Do poniedziałku można było złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne w wyborach. Dalej można zawnioskować o udział w głosowaniu poprzez pełnomocnika

W poniedziałek minął termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne w nadchodzących wyborach parlamentarnych i o bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Jeżeli ktoś nie zdążył, a nie będzie mógł osobiście udać się do lokalu wyborczego, wciąż może wziąć udział w głosowaniu poprzez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w urzędzie gminy do końca tego tygodnia.

Do poniedziałku można było złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne w wyborach do Sejmu i Senatu.

Głosować korespondencyjnie zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym, mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat oraz osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – przypomniała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Wniosek w tej sprawie należało złożyć do właściwego komisarza wyborczego w urzędzie gminy lub drogą elektroniczną poprzez internetowy profil zaufany. W specjalnym spocie informacyjnym Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, jak oddać głos drogą korespondencyjną.

„Najpóźniej sześć dni przed wyborami otrzymasz pakiet wyborczy zawierający m.in. karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz kartę referendalną. Żeby twój głos został uwzględniony – po oddaniu głosu –   kartę lub karty włóż do koperty na kartę do głosowania i koniecznie ją zaklej. Podpisz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wszystko włóż do koperty zwrotnej i również ją zaklej” – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Kopertę zwrotną można przekazać listonoszowi, zanieść na pocztę lub do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Koperty nie wrzucamy jednak do urny wyborczej, ale przekazujemy komisji. Do poniedziałku można było także zawnioskować o skorzystanie z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Jeżeli osoby niepełnosprawne lub powyżej 60. roku życia nie zdążyły o to zawnioskować, a nie będą w stanie osobiście udać się do lokalu wyborczego, to nic straconego. Nadal będą mogły zagłosować poprzez swojego pełnomocnika.

Wniosek składa się do swojego urzędu gminy. Wtedy urząd gminy umawia się z wyborcą i taki akt pełnomocnictwa zostaje sporządzony. Z tym aktem osoba – w imieniu wyborcy, który udzielił pełnomocnictwa – będzie głosowała w lokalu wyborczym – zaznaczyła Magdalena Pietrzak, szef Krajowego Biura Wyborczego.

Wniosek można złożyć także przez internet najpóźniej do 6 października. W przypadku osób niepełnosprawnych, do zgłoszenia należy dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Do 12 października wyborcy mogą wnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscu tymczasowego pobytu. Z tego uprawnienia może skorzystać każdy wyborca.

W sytuacji, kiedy wyborca ma pewność, gdzie będzie się znajdował w dniu głosowania i nie jest to jego miejsce stałego zamieszkania, wyborca będzie dopisany do spisu wyborców w danym obwodzie wyłącznie na dane wybory – wskazała Magdalena Pietrzak szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy, w której wyborca chce zagłosować lub drogą elektroniczną, czyli przez profil zaufany. Jeżeli chcemy zagłosować za granicą, do 10 października należy złożyć wniosek do właściwego konsula drogą elektroniczną lub skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. To zaświadczenie, które pozwala zagłosować w dowolnym miejscu. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w każdym urzędzie gminy do 12 października.

„Zaświadczenie odbierz w urzędzie, otrzymasz je od ręki. Może je również odebrać upoważniona przez Ciebie osoba, jeżeli dostarczy twój wniosek oraz upoważnienie do jego odbioru. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Zaświadczenie upoważnia cię do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym” – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Co istotne, zaświadczenie należy mieć przy sobie podczas głosowania. W sobotę, 14 października, o północy rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do zakończenia wyborów. W tym czasie zabroniona będzie agitacja wyborcza pod groźbą grzywny. Lokale wyborcze będą czynne 15 października, w niedzielę, od godziny 07.00 do godziny 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl