fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Lider Porozumienia: Dziś początek pracy nad nowelizacją ustawy o głosowaniu korespondencyjnym

Ruszają prace nad nowelizacją ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował, że eksperci położą w niej nacisk na przywrócenie roli Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji wyborów prezydenckich.

Wypracowanie nowelizacji ustawy zapowiedzieli w środę wieczorem we wspólnym oświadczeniu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i lider Porozumienia Jarosław Gowin. Politycy Zjednoczonej Prawicy poinformowali o propozycji wyjścia z sytuacji, gdy zorganizowanie wyborów prezydenckich 10 maja okazało się nierealne. Lider Porozumienia  na konferencji prasowej przekonywał, że  przedstawione rozwiązanie jest dobre dla Polski; gwarantuje bezpieczne, w pełni demokratyczne, transparentne wybory.

–  Wybory nie odbędą się w maju. Termin nowych wyborów zostanie ogłoszony przez Marszałek Sejmu zaraz po tym, gdy Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność obecnych wyborów wobec oczywistego faktu ich nieodbycia. Już dziś rozpoczną pracę eksperci, którzy przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Nowelizację, której nacisk położony będzie na przywróceniu roli Państwowej Komisji Wyborczej, oraz szczególną troską otoczymy zasady powszechności i tajności wyborów – zaznaczył Jarosław Gowin.

https://twitter.com/Porozumienie__/status/1258292841698209792

Nowe wybory prezydenckie mają się odbyć w trybie korespondencyjnym. Weto Senatu do ustawy, która zakłada tę formę głosowania w wyborach, zostało odrzucone bezwzględną większością w Sejmie. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta.

 

RIRM

drukuj