fot. PAP

Prezydent powołał nowego ministra

Prezydent Bronisław Komorowski dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów. Odwołał Jarosława Gowina z funkcji w rządzie i powołał Marka Biernackiego na nowego ministra sprawiedliwości.

Biernacki był w przeszłości szefem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka.  Kierował pracami sejmowej Komisji Śledczej ds. Wyjaśnienia Okoliczności Porwania i Śmierci Krzysztofa Olewnika.  Od 2007 r. jest szefem sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; jest także członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych.

Poseł Arkadiusz Mularczyk akcentuje, że nowy szef resortu będzie raczej administrował ministerstwem, aniżeli wdrażał jakieś nowe reformy.

– Myślę, że ta nominacja zaskoczyła posła Biernackiego. Zajmował się raczej służbami specjalnymi, był m.in. szefem Komisji Spraw Wewnętrznych, był też członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych. Raczej zajmował się służbami specjalnymi, a nie wymiarem sprawiedliwości. Myślę, że raczej będzie administratorem wymiaru sprawiedliwości, a nie reformatorem – a to niedobrze dlatego, że w ciągu tych 6 lat rządów PO, to już jest piąty minister po ministrze Ćwiąkalskim, Czumie, Kwiatkowski, Gowinie. Marek Biernacki zastał sporo rozkopanych spraw. Wiemy, że w tym czasie było dużo afer w wymiarze sprawiedliwości – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Decyzję o zdymisjonowaniu Gowina z funkcji szefa resortu sprawiedliwości ogłosił premier Donald Tusk 29 kwietnia. Tusk ocenił, że niektóre sytuacje, w tym wypowiedź ministra dotycząca in vitro i zarodków, pokazała że Gowin „koncentruje uwagę bardziej na politycznych aspektach swej aktywności”.

Dziś także prezydent Bronisław Komorowski przekazał obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generała Mieczysława Cieniucha zastąpił na tym stanowisku gen. Mieczysława Gocułe.

RIRM

drukuj