fot. twitter.com/MRPiT_GOV_PL

Wicepremier J. Gowin zainaugurował konferencję „Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego – Polska”

Wicepremier Jarosław Gowin zainaugurował konferencję pod hasłem: „Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego – Polska”. Polityk mówił o budowaniu warunków dla rozwoju polskich firm.

Konferencja organizowana jest wspólnie przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Bierze w niej udział m.in. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. [więcej]

Inwestycje, jak mówił wicepremier Jarosław Gowin, stanowią podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki.

– Dzisiaj stoimy przed dwoma wielkimi pytaniami. Pierwsze jest bieżące, palące i naglące: jak pokonać koronawirusa i ograniczyć straty dla gospodarki wynikające z lockdownu. Drugie jest fundamentalne i długofalowe: jaki model gospodarczego rozwoju jest i będzie korzystny dla Polski – powiedział Jarosław Gowin.

W zakresie wsparcia dla mikro, małych i średnich firm kluczowe jest ukierunkowanie polityki na dostarczanie środków inwestycyjnych i zwiększanie możliwości operacyjnych.

– Trzeba zatem rozwijać instrumenty ułatwiające firmom po pierwsze – ekspansję zagraniczną, po drugie – łączenie się z innymi firmami, po trzecie – absorpcję najnowszych technologii szczególnie w obszarze automatyzacji produkcji. Jednocześnie jako państwo musimy współfinansować badania nad nowymi zaawansowanymi produktami, ułatwiać dostęp do finansowania, budować popyt na produkty ze strony publicznej, a po czwarte – lobbować za korzystnymi regulacjami na poziomie UE – podsumował minister rozwoju, pracy i technologii.

Zadaniem rządu, jak wskazywał wicepremier Jarosław Gowin, powinno być między innymi ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z siatki wsparcia.

TV Trwam News

drukuj