fot. pixabay.com

Powrót do realnego świata

Oderwanie dzieci od komputera i pokazanie im na nowo realnego świata to zadanie, jakie stoi przed rodzicami, pedagogami i Kościołem – zwraca uwagę małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Zamiast plecaka i szkolnej ławki monitor, komputer i kamera. W domu, nie w szkole. Tak przez wiele miesięcy wyglądała nauka większości dzieci.

– Wiemy, że ogromnie dużo dzieci dzisiaj tkwi już tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości – mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

W niej się uczą, w niej odpoczywają, w niej budują relacje. Relacje bez emocji, bez wartości. To musi się zmienić – zwróciła uwagę Barbara Nowak.

– Trzeba byłoby ich przywrócić do realnego życia. Trzeba im pokazać to, co jest wokół nich, trzeba im też dostarczyć te prawdziwe emocje – stwierdziła kurator oświaty.

Emocje te – jak wskazała pedagog – znajdujemy w realnym kontakcie z drugim człowiekiem, przyrodą i sztuką. Przywrócić dzieci do normalnego funkcjonowania to zadanie nie tylko dla rodziców, ale także nauczycieli, specjalistów i Kościoła.

– Musimy razem siąść, porozmawiać i stworzyć nową koncepcję wychowania młodego człowieka. Taką, która wskaże temu człowiekowi to, co naprawdę jest ważne – podkreśliła.

Dopiero po tego rodzaju detoksie od wirtualnego świata, dzieci można będzie posadzić w szkolnej ławce i spróbować nadrobić zaległości edukacyjne spowodowane pandemią – podsumowała małopolska kurator oświaty.

TV Trwam News

drukuj