fot. PAP/Darek Delmanowicz

Porozumienie Jarosława Gowina wkrótce zaprezentuje plan deglomeracji

Kraków i Kielce – między innymi te miasta mogłyby się stać siedzibami istotnych urzędów, które obecnie mieszczą się w Warszawie. Pomysł deglomeracji, czyli przenoszenia ważnych instytucji poza stolicę, przygotowała partia Porozumienie Jarosława Gowina.

Szczegóły mamy poznać w kolejną niedzielę w trakcie kongresu partii w Krakowie – mówi poseł Porozumienia Iwona Michałek.

13 stycznia odbędzie się kongres Porozumienia w Krakowie i tam premier Jarosław Gowin ogłosi program deglomeracji. Chcielibyśmy, aby urzędy centralne, oprócz ministerstw, można było umieszczać w innych miastach niż stolic, dlatego że inne duże i średnie miasta są często przygotowane do tego, aby takie urzędy centralne prowadzić, aby je tam umieścić. Chcielibyśmy, żeby to było powoli, sukcesywnie realizowane – zaznacza Iwona Michałek.

Poseł dodała, że urzędy centralne mogłyby przyjąć m.in. stolice województw małopolskiego oraz świętokrzyskiego, czyli Kraków i Kielce.

Na temat deglomeracji wicepremier Jarosław Gowin mówił już w połowie grudnia w trakcie konwencji PiS-u. Lider Porozumienia wyraził wówczas opinię, że powstrzyma to migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, zwłaszcza byłych miast wojewódzkich.

Media wskazują, że deglomeracja może być jednym z ważniejszych wątków tegorocznej kampanii wyborczej poza np. energetyką i ekologią.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl