Afera wizowa. Prokuratura chce przesłuchać Radosława Sikorskiego

Polscy europosłowie związani z opozycją wystosowali list do Ursuli von der Leyen, w którym podejmują temat nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Prokuratura więcej uwagi chce poświęcić temu, co w konsulatach działo się przed 2015 rokiem i będzie próbowała przesłuchać Radosława Sikorskiego.

Pod pismem do przewodniczącej Komisji Europejskiej podpisali się: Marek Belka, Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz. W dokumencie zapytali Brukselę o to, jakie informacje posiada w sprawie nieprawidłowości wokół wydawania wiz, a także, czy w innych państwach członkowskich wzrosła liczba osób poszukujących pracy i legitymujących się wizami wydanymi przez polskich urzędników. Jednocześnie, wbrew temu co rząd podnosił w oficjalnych komunikatach, politycy wybrani z list Koalicji Europejskiej sugerują setki tysięcy nieprawidłowości.

„W związku z trwającymi działaniami służb specjalnych polskie społeczeństwo jest pozbawione wiarygodnej informacji” – ocenił Leszek Miller.

Z zarzutami nie zgodziła się Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, i nawiązała do tego, co dzieje się w Parlamencie Europejskim wokół dużej afery korupcyjnej.

„>>Trzech tenorów<< rodem z PZPR jątrzy w PE sprawę wydania w nieprawidłowy sposób około 200 wiz. Cieszy mnie chęć walki z korupcją kolegów europosłów Marka Belki, Leszka Millera i Włodzimierza Cimoszewicza. W Parlamencie Europejskim i swojej partii mają w tej kwestii wiele pracy” – napisała Anna Zalewska.

W sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz prokuratura prowadzi śledztwo. W trakcie postępowania podjęta została decyzja, by dokonać kwerendy wszystkich innych spraw, jakie wcześniej były prowadzone wokół nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, ocenił, że to miało przyczynić się do ustalenia mechanizmów, jakimi posługiwali się przestępcy. Polityk przedstawił pismo, które wskazuje, że informacje o nadużyciach docierały do resortu spraw zagranicznych, a chodzi o okres przed 2015 rokiem.

– Pan minister Sikorski miał wiedzę wskazującą na poważne nieprawidłowości i możliwe tło korupcyjne zachowań służb konsularnych związanych z wydawaniem wiz na wielką skalę – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Radosław Sikorski zareagował na upublicznienie dokumentu. W mediach społecznościowych napisał, że wydał polecenie o odwołaniu całego personelu konsulatu w Łucku. Śledczy prowadzili wtedy postępowania w reakcji na nieprawidłowości, które obejmowały także Lwów, ale – według ministra sprawiedliwości – popełnili błędy. Radosław Sikorski nie został w tej sprawie przesłuchany, co prokuratura chce uczynić teraz.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl