fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Przedsiębiorcy nie są urzędnikami, a rząd cały czas próbuje rękami przedsiębiorców załatwiać problemy, które do nich nie należą

Przedsiębiorcy nie są urzędnikami, a rząd cały czas próbuje rękami przedsiębiorców załatwiać problemy, które do nich nie należą. Przedsiębiorcy mają koncentrować się na dawaniu jak najlepszej jakości usług i towarów o jak najniższej cenie i stwarzaniu pracownikom przestrzeni do pracy i zarabiania pieniędzy, aby z pełną satysfakcją wykonywali swoje obowiązki. Przedsiębiorcy nie są od sprawdzania, karania, mobilizowania. To nie o to chodzi. Pomylono rzeczywistości. Przedsiębiorcom trzeba dać spokój, szczególnie w tym czasie wprowadzania Nowego Ładu, który wzbudza kontrowersje i jest niebezpieczny – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która zakłada, że zamiast legitymować się certyfikatem, pracownicy będą musieli wykonywać testy. Za niedostosowanie się do tego i zakażenie innych pracowników mają być nakładane kary finansowe. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw podkreślił, że projekt ustawy jest zły.

–  Z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorców poprzedni projekt ustawy o weryfikacji covidowej był niedobry, ale ten aktualnie dyskutowany jest, delikatnie mówiąc, nietrafiony. Zakłada on, że współpracownicy będą na siebie donosić. Ustawa ta jest wątpliwa moralnie, ponieważ koledzy z jednego wydziału, pokoju będą donosić na siebie i otrzymać za to pieniądze. Współpracownicy będą mogli pisać na siebie nawzajem donosy, że prawdopodobnie jeden mógł od drugiego zarazić się COVID-19. Pracodawca będzie musiał prowadzić rejestr, na podstawie którego będzie sprawdzać, czy dany pracownik zgłosił się z przeprowadzonym testem w ciągu tygodnie, kiedy widział się ze współpracownikiem. Jeżeli się nie zgłosił, to na podstawie dziwnego domniemania, na które nie ma miejsca w żadnym prawie cywilizowanego społeczeństwa, współpracownik zaraził się COVID-19 – akcentował gość audycji.

Adam Abramowicz zwrócił uwagę na dwa aspekty rozpatrywania projektu ustawy o weryfikacji covidowej.

– Jest to nie do przyjęcia w dwóch aspektach. Po pierwsze ważny jest tutaj aspekt ludzki, czyli stosunki między współpracownikami, pracodawcą a pracownikiem. Otwieranie pola, na którym współpracownicy będą mogli sobie nawzajem „dokopać”, spowoduje konflikty, rozbicie zespołów. Komu jest to potrzebne? Drugim aspektem jest kwestia przeprowadzania rejestrów, sprawdzania testów itd. – to wszystko musi robić przedsiębiorca. Dobrze, kiedy w firmie jest dział kadr (przeważnie jest w dużych firmach) i ten dział może zająć się tymi sprawami. Co w przypadku małych przedsiębiorstw, gdzie takich działów nie ma? Małe przedsiębiorstwa przeważnie korzystają z usług księgowych z zewnątrz albo same prowadzą księgowość, a według ustawy powinno się jeszcze prowadzić rejestr testów – wskazał rzecznik.

– W momencie, kiedy do właściciela wpłynie wniosek o sprawdzenie przeprowadzenia testu na zakażenie COVID-19, przedsiębiorca musi sprawdzić w rejestrze takie zdarzenie, odesłać wniosek do wojewody albo wydać decyzję, że dany pracownik nie zgłosił się z testem. Jest to domniemanie winy. Nie jest nigdzie powiedziane, że nie przeprowadził tego testu, że to konkretnie ten pracownik zaraził współpracownika. Pomysły, które pojawiły się w tym projekcie ustawy, są czymś niespotykanym – dodał.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw podkreślił, że projekt ustawy nie był konsultowany, ponieważ jest projektem poselskim.

– Projekt ustawy nie był konsultowany ze środowiskiem przedsiębiorców. To jest projekt poselski. Jest to furtka, która powoduje, że nie jest to projekt rządowy i nie podlega konsultacjom. Projekt ten został zgłoszony w Sejmie. Cała dyskusja też odbywa się w Sejmie, w komisji. Nie sądzę, że takie rozwiązania przejdą przez polski parlament. Mam nadzieję, że ulegnie to modyfikacji. Będę podpisywał opinię do tego projektu, żeby koniecznie to zmienić. Moja opinia jest całkowicie negatywna względem tego projektu – powiedział Adam Abramowicz.

„Przedsiębiorcy nie są od sprawdzania, karania, mobilizowania. Przedsiębiorcy mają koncentrować się na dawaniu jak najlepszej jakości usług i towarów o jak najniższej cenie i stwarzaniu pracownikom przestrzeni do pracy i zarabiania pieniędzy, aby z pełną satysfakcją wykonywali swoje obowiązki” – podkreślił rzecznik Małych i średnich Przedsiębiorstw.

– Jestem rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw i nie powinienem decydować, jaki środki powinno się podejmować do uporządkowania kwestii związanych z COVID-19. Są od tego specjalnie stanowiska, których obowiązkiem jest przeciwdziałanie takim sytuacjom. Te instytucje dbają o zdrowie Polaków i to one powinny zastosować metody, które będą do przyjęcia w cywilizowanym państwie. Przedsiębiorcy nie są urzędnikami, a rząd cały czas próbuje rękami przedsiębiorców załatwiać problemy, które do nich nie należą. Przedsiębiorcy mają koncentrować się na dawaniu jak najlepszej jakości usług i towarów o jak najniższej cenie i stwarzaniu pracownikom przestrzeni do pracy i zarabiania pieniędzy, aby z pełną satysfakcją wykonywali swoje obowiązki. Przedsiębiorcy nie są do sprawdzania, karania, mobilizowania. To nie o to chodzi. Pomylono rzeczywistości. Przedsiębiorcom trzeba dać spokój, szczególnie w tym czasie wprowadzania Nowego Ładu, który wzbudza kontrowersje i jest niebezpieczny  – mówił Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwrócił uwagę, że powinniśmy tworzyć wspólnotę narodową, a nie dzielić.

 – Nie potrzebujemy podziału społeczeństwa. Szczególnie teraz, kiedy widzimy w przestrzeni publicznej, jak ludzie są względem siebie nastawieni. Dzieli się teraz Polaków na zaszczepionych i niezaszczepionych. Jest to bardzo zły kierunek, w którym zmierzamy. Powinniśmy tworzyć wspólnotę, wszyscy powinni to akceptować. Proszę zwrócić uwagę, jaką politykę realizuje Szwecja. Nie zamykał nikt gospodarki, nikt do niczego nikogo nie zmusza. Widzimy, że pomimo niezamykania gospodarki, nieprowadzenia restrykcyjnych nakazów przeciwko obywatelom, to ma najniższą liczbę zgonów, krzywa zachorowań jest porównywalna z innymi państwami Europy. Powinniśmy brać przykład z takich państw – zaznaczył gość audycji.

Całą rozmowę z Adamem Abramowiczem, rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw, można odsłuchać [tutaj] 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl