In vitro w Krakowie z pieniędzy podatników?

O tym, czy in vitro w Krakowie będzie finansowane z pieniędzy podatników zdecydują w najbliższą środę tamtejsi radni. Projekt Małgorzaty Jantos, radnej z Nowoczesnej, spotkał się z krytyką między innymi doradców życia rodzinnego archidiecezji krakowskiej.

Od czerwca ubiegłego roku, decyzją posłów Prawa i Sprawiedliwości, zakończyło się finansowanie in vitro z kasy państwowej. Podczas rządów PO-PSL w ciągu 3 lat wydaliśmy na tę metodę 86 mln zł z budżetu państwa. Teraz finansowanie in vitro przez podatników znów może zostać wznowione. Autorka projektu Małgorzata Jantos chce przeznaczyć na dofinansowanie co najmniej 700 tys. zł. Z tym jednak nie zgadzają się radni PiS.

– Z tego, co się orientuję, większość jest przeciwna temu, żeby Rada Miasta Krakowa zajmowała się tym tematem, to po pierwsze. A po drugie, środki budżetowe nie powinny być na to przeznaczane. Ważniejsze jest, być może, np. przeznaczenie takich środków na profilaktykę – choćby szczepienia czy badania – tłumaczy Włodzimierz Pietrus, radny PiS.

Z ustawą nie zgadzają się również doradcy życia rodzinnego archidiecezji krakowskiej. Rozesłali oni do wszystkich radnych list, w którym sprzeciwiają się takiemu rozdysponowywaniu środków z budżetu miasta.

– Chcieliśmy wyrazić sprzeciw korzystając z wolności słowa i też z poczucia obowiązku, żeby bronić prawdy o godności ludzkiego życia, o pięknie miłości małżeńskiej – mówi Henryk Kuczaj, doradca życia rodzinnego archidiecezji krakowskiej.

Jak dodaje Henryk Kuczaj, wśród podatników są również osoby, które nie zgadzają się na przeznaczanie funduszy na metodę in vitro, godzącą w życie i godność człowieka.

Jak zauważa prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr inż. Antoni Zięba, metoda in vitro to nie procedura życia, ale śmierci i kalectwa.

– Ponad 90 proc. dzieci poczętych in vitro ginie przed narodzeniem. Dlatego mówiłem i będę mówił, że procedura in vitro to jest procedura śmierci i dodajmy także: kalectwa – dlatego, że mamy bardzo obszerną literaturę naukowo-medyczną na temat wzrostu – i to dużego wzrostu – niektórych wad wrodzonych u dzieci, tych nielicznych dzieci, które urodziły się żywe w wyniku procedury in vitro, w porównaniu do dzieci poczętych naturalnie – wskazuje dr inż. Antoni Zięba.

Jak dodaje prezes stowarzyszenia, należy wspierać metodę leczenia niepłodności, jaką jest naprotechnologia, a nie metodę in vitro, która bezpłodności nie leczy.

– Mamy etyczną, podkreślam: etyczną metodę pomocy bezdzietnym małżonkom – naprotechnologię skuteczną (…), bez żadnych skutków ubocznych. I tę metodę trzeba promować, współfinansować i popularyzować w naszym społeczeństwie, zarówno na poziomie państwowym, jak i samorządowym – przekonuje dr inż. Antoni Zięba.

O tym, czy Kraków również dołączy do Łodzi i Częstochowy, które finansują zabiegi in vitro z miejskiej kasy, radni zdecydują w najbliższą środę.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl