Ekstraklasa. Potykający się mistrz

Trudno uwierzyć, ale krocząca praktycznie od zwycięstwa do zwycięstwa w Lidze Europy – Legia Warszawa na własnym podwórku (na którym panuje niepodzielnie od dwóch lat) w 19. spotkaniach Ekstraklasy przegrała już 5. Wszystkie z zespołami teoretycznie dużo od niej słabszymi.

Nasza liga jeżeli chodzi o wyniki (na pewno nie poziom) przypomina troszkę amerykańską NBA. Naprawdę trudno przewidzieć jakikolwiek wynik. Tu wszystkie rozstrzygnięcia są możliwe. Oczywiście ma to swój urok i pewnie między innymi będziemy z utęsknieniem oczekiwać początku lutego, kiedy Ekstraklasa po zimowej przerwie planuje wznowić swoje rozgrywki.

Przed zimową przerwą w miniony weekend rozegrano 19. kolejkę, która podtrzymała status quo wypracowany już na początku sezonu. Wprawdzie mistrz Polski zdolny jest potknąć się o najmniejszy kamień, szczególnie wtedy, gdy jest upojony zwycięstwem na arenie międzynarodowej. Nie zmienia to faktu, że dalej jest murowanym faworytem do zwycięstwa, bo jak przyjdzie pora to robi co chce z głównymi oponentami. Chociaż podopieczni Henninga Berga powinni pamiętać, że mistrzostwo zdobywa się najczęściej gromadząc punkty na średniakach i słabych.

Grupa pościgowa czyli Śląsk, Lech, Wisłą i Jagiellonia nie traci jeszcze znaczącego dystansu do lidera, ale zobaczymy jak będzie, kiedy zespoły te będą mierzyć się bezpośrednio ze sobą. Gdyby przekręcić tabelę do góry nogami to niechlubnym liderem pozostaje Zawisza Bydgoszcz z małymi widokami na zmianę swojej sytuacji.

W skrócie ostatnia kolejka Ekstraklasy przed zimą wyglądała następując:

Słabsi bez litości dla mistrza …Ac
Broniąca tytułu i prowadząca w tabeli Legia Warszawa nieoczekiwanie przegrała w Łęcznej z Górnikiem 1:3 (0:3) To piąta porażka Legii w tym sezonie. Piłkarze Henninga Berga mają kłopot z zespołami teoretycznie dużo słabszymi od siebie. Wcześniej ulegli PGE GKS Bełchatów, Piastowi Gliwice Podbeskidziu i Pogoni Szczecin. W niedzielę warszawianie, którzy aż 70 proc. czasu gry byli w posiadaniu piłki, mocno ułatwili zadanie Górnikowi. Stracone w pierwszej połowie bramki padały po prostych błędach i niefrasobliwych zrachowaniach w defensywie. Dwukrotnie wykorzystał je Litwin Fiodor Cernych, a raz Czech Patrik Mraz. Honorowego gola w 84. minucie zdobył Ondrej Duda. [więcej]

W Bydgoszczy: -14…Podbeskidzie Zawisza
Koszmar przeżywają fani Zawiszy, ich (do niedawna) ulubieńcy tym razem nie poradzili sobie w Bielsku-Białej z Podbeskidziem. Sytuacja drużyny z Bydgoszczy jest dramatyczna. W dorobku ma zaledwie dziewięć punktów. Do bezpiecznego 14. miejsca w tabeli traci aż… 12. [więcej]

Bliźniacy na wagę drugiej lokaty…W
Śląsk Wrocław w swojej twierdzy nie ugościł tym razem ekipy z Bełchatowa. Odprawiając zespół  PGE GKS w stosunku 1:2.Triumf drużynie trenera Tadeusza Pawłowskiego zapewnili portugalscy bliźniacy Marco i Flavio Paixao. Pierwszy zdobył bramkę głową w 61. minucie, a drugi – z rzutu karnego prawie 20 minut później.[więcej]

Brożek strzela = Wisła wygrywa ….Ruch Wisła
W Chorzowie przedostatni Ruch uległ Wiśle 1:2. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Łukasz Surma, wychowanek… „Białej Gwiazdy”, asystował mu wieloletni gracz klubu z Reymonta – Marek Zieńczuk. Ta koalicję byłych Wiślaków złamał Paweł Brożek. 31-letni napastnik do siatki rywali trafił w 16. i 75. minucie. W obecnym sezonie ekstraklasy ma już na koncie 10 bramek, a łącznie z dorobkiem 113 goli awansował na 14. miejsce w elitarnym „Klubie 100”, zrzeszającym strzelców co najmniej stu goli w rozgrywkach polskiej ekstraklasy. W klasyfikacji wszech czasów wyprzedził słynnego Ernesta Wilimowskiego i wspólnie z Andrzejem Jarosikiem zajmuje 14. miejsce. [więcej]

Pudła przy Bułgarskiej …P
W Poznaniu Lech, okazał się lepszy od Lechii Gdańsk 1:0 dzięki bramce Dariusza Formelli w 32. minucie. Zwycięstwo „Kolejorza” mogło być wyższe, ale w drugiej połowie Fin Kasper Hamalainen nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał obronił Mateusz Bąk, potem wygrał też pojedynek sam na sam z fińskim pomocnikiem.  Wcześniej kilka znakomitych okazji nie wykorzystał jeszcze Zaur Sadaev – najaktywniejszy gracz tego spotkania. [więcej]

Czołówka jak ściana dla Górnika …Jagiellonia Górnik
Jagiellonia wygrała w Białymstoku z Górnikiem Zabrze 1:0 po bramce Przemysława Frankowskiego w 27. minucie. Goście pół meczu grali w osłabieniu – czerwoną kartkę (drugą żółtą) jeszcze przed przerwą zobaczył słowacki pomocnik Robert Jeż. Goście ponieśli trzecią porażkę z rzędu, na dodatek znów bez zdobytego gola (wcześniej 0:3 z Lechem i 0:4 z Legią). [więcej]

Pasiasty pojedynek dla Cracovi …Korona Cracovia
Do 19. kolejki na pierwszą wygraną na wyjeździe czekali piłkarze Cracovii, którzy w Kielcach pokonali Koronę 2:1. „Pasy” prowadziły już do przerwy po golach Marcina Budzińskiego i Łotysza Denissa Rakelsa (szóste trafienie w sezonie). Gospodarzy stać było tylko na bramkę w 59. minucie autorstwa Przemysława Trytki. Trzeba jednak zaznaczyć, że bramka ta to taki świąteczny prezent dla nich od bramkarza rywali. [więcej]

Pogoń rozdaje prezenty …Piast Pogoń
W ostatnim tegorocznym spotkaniu piłkarskiej Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał przed własną publicznością Pogoń Szczecin 1:0. Zwycięstwo swojej drużynie zapewnił w 62. minucie Kamil Wilczek. Napastnik gospodarzy wykorzystał gapiostwo szczecińskich obrońców, którzy myślami byli już na pewno z daleka od piłki. [więcej]