fot. PAP

Rozmowy Górniczej Solidarności z przedstawicielami rządu – bez efektów

Zapowiedzi kolejnych spotkań na temat sytuacji w górnictwie to jedyne ustalenia z rozmów Górniczej Solidarności z przedstawicielami rządu. Wczorajsze spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, nie przyniosło konkretnych rozwiązań.

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki nie odpowiedzieli też na wszystkie pytania górników. Wiceminister gospodarki, Tomasz Tomczykiewicz zapewnił, że rząd pochyli się nad pomysłami związkowców. Górnicy mówią, że sytuacja tej branży jest tragiczna i rządowe zapewnienia to za mało.

– Nie było żadnych konkretów. Wysłuchali tylko tego o czym mówimy. Jedyny konkret z tego spotkania to ustalenie, że zostaną powołane dwa zespoły. Jeśli się nie ma pomysłu na to, co zrobić, to powołuje się zespół. Mają się odbyć dwa spotkania. Jedno prawdopodobnie po weekendzie majowym, 6 maja w Katowicach, później powinno dojść do spotkania 20 maja w Warszawie. Na tych spotkaniach mają być już jakieś propozycje ze strony tych panów – mówił Jarosław Grzesik, przewodniczący Górniczej Solidarności.

Górnicy podkreślają, że na tragiczną sytuację branży wpływa m.in. nadmierny import węgla z Rosji, obciążenia fiskalne i podatkowe, niekorzystne rozwiązania pakietu klimatycznego i złe zarządzanie spółkami węglowymi.

Wiceminister gospodarki wyklucza realizację postulatów górników dotyczących ograniczeń w imporcie węgla. Natomiast we wtorek ulicami Katowic przejdzie górnicza manifestacja, będzie to wyraz niezadowolenia z sytuacji w branży górniczej.

RIRM

drukuj