fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Ks. kard. S. Dziwisz: Jan Paweł II jest ojcem „Solidarności”

Jan Paweł II jest ojcem „Solidarności”. Jest ojcem naszej polskiej wolności – napisał metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

„W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych dziękujemy Bogu za dzieło, które doprowadziło do historycznych przemian w naszej Ojczyźnie, a w konsekwencji w całej Europie. Nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski. Papież jest ojcem „Solidarności”. Jest ojcem naszej polskiej wolności” – wskazał b. sekretarz Jana Pawła II.

Według niego, to papież Polak „posłuszny natchnieniom Ducha Świętego rzucił iskrę, która przerodziła się w wielki, pokojowy ruch dający początek dziejowych zmian w krajach dawnego bloku sowieckiego”.

Ks. kard. Dziwisz przypomniał słowa Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” wygłoszone na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie, które „dały Polakom nadzieję i siłę potrzebną do odwrócenia biegu historii”.

Wspomniał też spotkanie Papieża z Lechem Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej w trakcie pielgrzymki w 1983 r.

„Doszło do niego na stanowczo wyrażone życzenie Jana Pawła II. Miało ono ogromne znaczenie dla przetrwania >>Solidarności<< i umocnienia Polaków w nadziei na zwycięstwo wolności. Jan Paweł II bardzo pragnął, by Polacy budowali na ojczystej ziemi wspólnotę solidarności, wspólnotę ducha opartą na trwałych fundamentach nieprzemijających wartości Ewangelii. Te ideały stanęły u źródeł ruchu >>Solidarności<<” – ocenił ks. kard. Dziwisz.

Dodał: „Nie byłoby „Solidarności” bez drogowskazów, które postawił przed nami święty Papież, wyznaczając drogę do budowania wspólnoty wiernej Bogu i solidarnie dzielącej ludzki los”.

PAP

drukuj